Featured Snippet’de Çıkmak İçin Nasıl Optimizasyon Yapılır?

Yorum Yok

Google’ın featured snippet’inde çıkmak, sitenizin trafiğini büyük oranda artırıp rakiplerinizin önünde geçmenizi sağladığından SEO uzmanları tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Bu makalede featured snippet’de çıkmak için nasıl optimizasyon yapılır onu ele alacağız.

Google Featured Snippet nedir? Ve içerik optimizasyonu gerçekten işe yarıyor mu?

Google’da arama yaparken Google featured snippet’lerden bir tanesine kesin denk gelmişsinizdir. Google’a bir soru yazdığınızda Google genel olarak featured snippet ile sorgunuza cevap verir. Bu sayede arama yapan kişi en kısa sürede en “doğru” cevapla aramasını sonuçlandırılabilir. Google bu featured snippet’leri çok seviyor çünkü kullanıcılara en “doğru” bilgiyi en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Örneğin Google’a “sitemi nasıl optimize edebilirim?” yazın. Soru bazlı aramanız Google’ın arama sonuçlarının en üstünde (Genelde sıfırıncı sıra diye adlandırılıyor) ufak bır kutucuk içinde featured snippet’de cevabıyla birlikte yer alacaktır. Genelde, bu arama sonuçları birinci sayfanın başında olan siteden alınıp direkt snippet’da gösterilir. Ama bazı durumlarda snippet’deki içerik iki, üç veya da çok daha alttaki bir siteden çekilmiş olabilir.

 

featured-snippet-SEO

Featured Snippet’lerin formati sayılardan veya da madde işaretlerinden oluşabilir. Fakat, Google bu konuda çok seçici davranmıyor ve sorgunun cevabını tamamlayan her türlü formata yer verebiliyor.

Bu örnekteki gibi, Snippet soru odakli aramalarda paragraf formatında cevap verebilir:

 

snippet-paragraph

 

Benim işletmem, ürünlerim, servislerim veya da blogumun sıfırıncı sirada yer almasi neden bu kadar önemli diye düşünüyor olabilirsiniz. Google’da sifirinci sirada olmanız, birinci sıradaki organik sonucun uzerinde çıkmanız anlamina geliyor. Featured Snippet tam anlamıyla arama sayfasını domine edip, sitenize maksimum exposure’u getirmenizi sağlıyor.

Snippet’lerin en buyuk ozelligi endustri liderlerinin domine ettigi birinci sayfadaki sıralamalardan bağımsız hareket ediyor olmasi. Herhangi bir site (kucuk, orta veya buyuk) Google Snippet’de yer alabilir.

Snippetlerin SEO acisindan onemi:

– Snippet’ler sitenize daha cok trafik gelmesini saglar. Ayrica CTR oranında büyük artışa neden olur.

– Snippet’ler SERP’de markanızın görünürlüğünü artırır.

– Snippet’ler markaniza olan güveni artırır.

 

Nasıl Featured Snippet’de çıkabilirsiniz?

Bu soru bir cok SEO uzmaninin, dijital pazarlamacilarin ve CEO’nun cevabini bekledigi bir sorudur. Featured snippet’de çıkmanın arkasındaki en büyük neden kaliteli ve özel bir formatta içerik üretmektir.

Google algoritmasının snippet için sadece birinci sayfadaki sitelerden bilgi çektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, çoğu zaman durum bundan ibaret değil. Araştırmalarımız featured snippet’deki içerigin çekildiği sitenin 80. sayfaya kadar gidebildiğini gösteriyor. Bu durumda hemen her sitenin featured snippet’de çıkma olasılığı var. Bu yüzdendir ki sayfanızı snippet’e uygun olarak optimize etmeniz çok önemli.

 

Optimizasyon için yapmanız gerekenler

Formatlama

Featured Snippet için optimizasyon yaparken bu formatlamaları göz önüne almanız gerekiyor:

  1. Metin
  2. Tablolar
  3. Numaralandırılmış listeler
  4. Madde işaretleri
  5. Adımlar
  6. Çizelgeler
  7. Resimler

Simdi detaylarıyla bu formatları inceleyelim.

Kelime Sayısı

Metinlerdeki adımları numaralandırıp, madde işaretleri kullanabilirsiniz. Ayrica paragraflarınızı kısa ve öz hale getirip Google’ın kolayca anlayabileceği formatta sunabilirsiniz.

concise-snippet

 

Google’ın algoritmalarına uygun olarak optimizasyon yapmak istiyorsanız, kelime sayısının ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. SEMrush’ın yaptığı analize göre Featured Snippet’lerdeki içeriklerin genelde 40-50 kelime arasinda oldugu gözlemlenmiş. İçeriğinizi bu kelime sınırı arasında üretmeye özen gösterin.

word-count

 

Sıkça Sorulan Sorular İçeriği

Google’da soru içerikli arama yapanlar genelde kısa ve öz bir cevaba ulaşmak istiyor. Blog takviminizi oluştururken Sıkça Sorulan Sorular formatını kullanmaya çalışın. Bütün soruları kısaca “Sıkça Sorulan Sorular” kısmında cevaplamak yerine insanların hangi konularda soru sorabileceğini araştırıp o konular üzerine spesifik bloglar yazın.

Sıkça Sorulan Soruları bulmak icin Quora, Reddit ve Eksi Sozluk gibi platformlari takip edebilirsiniz veya da SEMrush’in anahtar kelime bulma aracını kullanabilirsiniz. Ayrica, Google’da SERP’nin en altinda benzer sorulardan fikir edinebilirsiniz.

 

Tablo, Paragraf veya Liste?

Seçtiğiniz format Google’ın içeriğinizi snippet’de çıkma oranını artırabilir. Örneğin, Snippetlerin %29’u tablolardan oluşuyor.

 

featured-snippet-table

 

Featured Snippet’deki tablolara bir örnek:

featured-snippet-table-2

 

Tabloların önemi büyük olsa da bu paragrafların ve listelerin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Aslında paragraflar ve listeler snippetlerin büyük bir kısmını oluşturuyor ve içerik yaratırken paragraf ve listelere yer vermek snippet’de çıkma olasılığınızı artırıyor.

Snippet’lerde kurallar bile kullanabilir.

press-release-featured-snippet

 

Standart numaralandirilmis listlerde…

numbered-list

 

Paragraf Etiketleri

Bir başka Featured Snippet taktiği ise yazdığınız cevap içeriğini paragraf ( <p> ) etiketi içerisine koymanız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, etiketin ana başlıktaki sorunun hemen altına konulmasıdır.

 

paragraph-tags

 

Başlıkların(Headers) rolü büyük

Featured Snippet için optimize ettiğiniz içeriğin h1, h2 ve h3 başlıklarının arama sorgusuna uygun olarak ayarlandığına dikkat edin. Arama sorgusunu başlıklarda mümkün olduğunca fazla kullanmaya çalışın.

 

headers

Adımlar eklemekten çekinmeyin!

Soru bazlı aramalarda, Google paragrafın tamamından içeriği çekmeyebilir. Adımlar eklerseniz ve adımları h2 etiketinin altında h3 ile kullanırsanız Google bunları kronolojik olarak işleyebilir. Ayrıca her adımı olabildiğince kısa tutmaya çalışın ki kısa ve öz cevap içerigi Google tarafindan yüksek kaliteli olarak görülüp snippet’de gösterilebilsin.

add-steps

 

Örnek Snippet İncelemesi

Diamond Girdles(Elmas Kusagi) kelimesinde SERP’de Featured Snippet ve birinci sırada çıkan bu siteyi inceleyelim.

diamond-girdles

 

Google’da Diamond Girdles(Elmas Kusagi) kelimesinde organik olarak 1. sirada çıkan bu site, featured snippet’de çıkmaya başladıktan sonra ilk ayda sitenin trafiğinde %16’lik bir artış gözlendi.

Kim, Ne, Ne zaman, Nerede, Niçin sorularını baz alıp, arama sayfasındaki anahtar kelimeleri kullanıp, kaliteli ve optimize edilmiş içerik yaratan bu site aydan aya trafiğini katlayarak artırdı. Aynı zamanda, bu site onlarca kelimede featured snippetlerde çıkıp Google’ın ilk sayfasını domine ediyor.

 

traffic-increase

 

Siz de yukarıda anlattığımız optimizasyon tekniklerini kullanabilir ve Featured Snippet’de çıkabilirsiniz. Haydi ne duruyorsunuz, optimizasyon başına.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak