Google News’e Kayıt Olmak ve Önemi

2 Yorum

Yazımıza, “eğer bir haber siteniz varsa, mutlaka Google News dünyasında yer almalısınız.” Diyerek başlamak istiyoruz. Zira Google News, haber siteleri için sunulmuş mükemmel bir nimet. Gerek kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaşmak, gerekse de düzenli olarak içerikleriniz için hak ettiği değeri bulmak bu Google servisi ile mümkün hale gelmektedir. Bizlerde Seodanismanligi.com olarak webmaster dünyasında son dönemlerin en popüler konularından biri olan Google News’i tüm hatlarıyla ele aldık.

1) Giriş Sorusu: Google News Nedir?

Google, bir çok farklı servisi ile gerek genel internet kullanıcıları, gerekse de webmaster arkadaşlar için çeşitli kolaylıklar sunar. Google News ise, hem haber sitesi sahipleri için, hemde kullanıcılar için oldukça verimli olan alt servislerden birisidir. Haber sitelerinin paylaştığı güncel ve son dakika haberlerini, önemli başlıkları Google News listeler. Bu listeleme sayesinde haber sitesi sahipleri gerçekten kaliteli ve güncel haberleri için gerekli değeri görürler, kullanıcılar ise aradıkları haberlere tek bir ekrandan ulaşma şansına sahip olur.

2) Google News’e Kayıt Olmak Neden Önemlidir?

Google, bir çok önemli kelimede “haberler” şeklinde bir sekme sunar. Örneğin İSTANBUL ile ilgili bir anlık gelişme yaşandı. Sizde bu gelişme ile ilgili olarak haber sitenizde özel bir haber hazırladınız. Bu haberi normalde SEO ile kullanıcılara ulaştırmak için İSTANBUL kelimesinde ya da haberin belli kelimelerinde üst sıralara gelmeniz gerekir ki bu haber siteleri için neredeyse imkânsızdır.

Google, news alt yapısı ile sizlere bir avantaj sunar. “İSTANBUL” diye arama yapıldığında “İstanbul Haberleri” diye bir sekmeyi ana sayfada ayırır. Burada haber akışı sağlanır. Böylelikle sizin yazdığınız haberiniz ilk sayfada, haberler adı altında yer alır. Böylelikle siz ciddi bir ilgili kitleye ulaşırsınız, kullanıcılar ile arama sonucuna uygun bir haber ile bilgi edinmiş olur.

3) Google News’e Kayıt Olmak İçin Neler Gerekir?

Google News, sizden bazı temel noktaları istemektedir. Peki, nedir bu noktalar?

a) Kaliteli Bir Haber Sitesi

Öncelikle yazılımdan, düzene kadar içeriğinize uygun bir haber sitesine sahip olmanız gerekir. Kullanıcı, siteye girdiği zaman tüm haberleri belli bir düzen içerisinde görebilmelidir. Bu konuda ülkemizde Te Bilişim, CM Bilişim gibi haber sistemi sunan özel firmalar bulunmaktadır. Fakat WordPress alt yapısı kullanarak da doğru haber temaları ile sitenizi oluşturabilirsiniz. Google News, illâ özel yazılım kullanmak zorundasınız diye bir şart koymaz. Ülkemizde ve diğer ülkelerde bir çok WordPress alt yapısı ile kurulmuş Google News kayıtlı haber sitesi bulunmaktadır.

b) Gerçek Bir Ekip Olmalısınız

Siz, aile içerisinde ya da arkadaş ortamında kararlaştırarak haber sitesi açan hevesli bir kitle olmamalısınız. Genel yayın yönetmeniniz, editör kadronuz, yazar ekibiniz, hukuk danışmanınız gibi temel pozisyonları barındıran bir ekibiniz olmalı. Gece haber giren editörünüz, sabahları haber giren editörleriniz, köşe yazıları ile sitenizde yer alan yazarlarınız vs… Eğer bunlar yoksa, tek başınıza haber sitenizin Google News’te yer almasını sağlayamazsınız.

c) Ekibinizi Künye Sayfanızda Sunmanız Gerekir

Google News, başvuru esnasında sizden künye sayfanızın linkini ister. Bu nedenle, künye sayfanızda tüm bilgileri sunmanız gerekir. Aşağıda sizlere künye sayfanızın nasıl olması gerektiği konusunda bir şablon sunacağız.

d) Özgün ve Farklı İçerik

Siteniz, gerçekten farklı ve özgün içerikte haber yayını yapmalıdır. Diğer haber sitelerinden alacağınız haberler, sizde bir farklılık ve özgünlük yaratmayacağı için Google News kaydınız büyük bir oranla reddedilecektir. Bu konuda haber ajanslarına abone olan kullanıcıların çok büyük hatalar yaptığını da belirtmekte fayda var. Zira çoğu kullanıcı, haber ajansına abone olmanın özgün içerik üretmek olduğunu düşünüyor. Bu nedenle ajanstan gelen haberleri direk sitesinde yayınlıyor. Oysa ki bu özgün habercilik olmuyor. Nitekim sizden önce, ajansa abone olan yüzlerce farklı sitede o haberi yayınlıyor ve Google News ekibi o haberi “kopya” içerik olarak görüyor.

3) Köşe Yazarları

Sitenizde en azından 3 adet köşe yazarı olmasını öneriyoruz. Bu köşe yazarları, güncel olarak tamamen kişisel bir üslup ile köşe yazıları yazmalılar. Zira bir haber sitesi için köşe yazarları olmazsa olmazdır. Sizde güncel ve kişisel üslupla kendi köşesinde günlük, 2-3 günde bir köşe yazıları giren köşe yazarlarına sahip olmalısınız.

4) Google News Kaydı Nasıl Yapılır? Google News Başvurusu Nereden Yapılıyor?

GOOGLE NEWS BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ 

Hemen bir üstteki bağlantıya tıklayınız. Orada genel bir Google News tanıtımı yer alır. Sitenizin olması gereken temel özellikleri sunar. En alta geliniz ve “submit your site for inclusion!” Yönlendirmesine tıklayınız. Tıkladığınız anda bir pencere o ekranda açılır. Ardından bazı sorular gelir. Bu sorulara, aşağıdaki düzende cevaplar vermeniz gerekir;

İlk Soruya Vereceğiniz Cevap: NO

İkinci Soruya Vereceğiniz Cevap: YES

Artık Google News başvuru sayfasına ulaştınız. Şimdi, size sorulan sorulara cevap veriniz. Sitenizi tanıtınız, URL bağlantılarını veriniz ve formu gönderiniz.

GOOGLE NEWS BAŞVURU NOTLARI

 • Başvurulara, 1-7 gün içerisinde en geç cevap verilir. Genelde 4 günde cevap alabilirsiniz.
 • Google News başvuru, bilgi ve destek sayfaları tamamen İngilizce dili ile hizmet sunar. Fakat, Türkiye’den başvurularınızı Türkçe yapınız. Farklı bir dile gerek yoktur.
 • Başvuru esnasında sitenizin “http” yapısına dikkat ediniz. Eğer SSL kullanıyorsanız, https:// kullanmıyorsanız http:// şeklinde sitenizi tanıtın. Siteniz aktif olarak https:// linkleri ile indeksleniyorsa siz http:// olarak tanıtırsanız sorun çıkacaktır.
 • Başvuru esnasında   [email protected]   şeklinde mail ile başvuru yapın.
 • Künyenizde tüm kullanıcıların/ekiplerin   [email protected]   şeklinde maili olsun ve bu mailler gerçekten açılmış, aktif mailler olsun.
 • Whois bilgileriniz açık olsun ve Whois bilgilerinizde künye/iletişim sayfanızda yer alan iletişim adresleri doğru olarak kullanılsın. Yönetici bilgilerinde, sitenizin yöneticisinin bilgileri olsun.
 • Ayrıca sabit adresiniz, varsa şirket bilgileriniz, sabit hattınız çok önemlidir. Bunları künyede ve iletişim sayfasında sunmayı ihmal etmeyiniz.

Seodanismanligi.com olarak herkese bol şanslar dileriz. 

SORULARINIZI YORUM YAPARAK BİZE İLETEBİLİRSİNİZ.

Seodanismanligi.com Editörleri Özel Olarak Cevaplayacaktır…

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
2 Yorum
  • Mustafa
  • 28 Mayıs 2015
  Cevapla

  Haber sitelerinde özgünlük ayaklar altında. Sadece haber siteleri için bir güncelleme gerekli gibi.

  • hakan yıldırım
  • 14 Ocak 2015
  Cevapla

  google news eskiden çok daha etkili ve faydalı bir özellikti her zaman olduğu gibi türk halkı news inde açıklarını bularak çıkarları uyacak şekilde kullanmayı başardı.
  örneğin galatasaray fenerbahçe maçı var bu maçta ücretli bir kanalarda ise herkes netten bu maçı izlemek için saldırı durumunda olacağı için google news kayıtlı siteler galatasaray fenerbahçe maçını canlı izle gibi başlıklar atarak trafiği bu şekilde elde etme yollarına gittiler her zaman.

 

Yorum Bırak