Google Panda 4.0 Google SEO Güncellemeleri

3 Yorum

Google düşük değerlere sahip siteleri arama sonuçlarından çıkartmak ve daha Güncel, kaliteli içerikleri ziyaretçilerine sunmak ve kaliteli içeriklere sahip siteleri hak ettiği yere taşımak için 4.0 panda güncellemesini işleve aldı, Searchmetrics’ten aldığımız ilk verilere göre bu algoritmadan etkilenen büyük internet siteleri mevcut, özellikle Kaybeden siteler listesinin başını ask.com, ebay.com, biography.com,retailmenot.com, çekmektedir. .

Elbette 4.0 google panda güncellemesinden etkilenenler olduğu gibi kazanan ve üst sıralarda yerini alan sitelerde oldu. En büyük kazananların ise ilk belirlemelere göre glassdoor.com, emedicinehealth.com, medterms.com, yourdictionary.com ve shopstyle.com olduğu belirtildi. WordPress.com sitesinide kazananlar listesinde görmek mutluluk verici.

Google Panda 4.0 Google

Google Panda 4.0 Google

Yukarıda bahsi geçen internet sitelerinin verileri ve alan adı için araştırılan tüm anahtar kelimeler geçen haftaki organik SEOgörünürlüğüyle karşılaştırıldı. Her alan adının sahip olduğu değer haftalık kontroller sonucunda farklılık gösterebilir. Tabloda yaşanan düşüşlerin tamamını güncellemeyle ilişkilendirme yanlış olabilir. Listede yer alan internet siteleri tıpkı daha önceki Panda 3.5 algoritmasında yayınlanan listeler gibi mükemmel değiller. Listede adı geçen siteler birbirinden farklı nedenlerden ötürü kazananlar listesine girmiş ya da kaybedenlerden olmuş olabilirler.

Örneğin geçtiğimiz güncellemede içerisinde bir içerikten dolayı görünürlüğü yükselmiş ve bu hafta düşmüş olabilir. Ayrıca bu arama terimlerinin sadece örnek teşkil ettiğini unutmamak gerekir. google güncellemesinin internet siteniz için faydalı olup olmadığını yada internet sitenize zarar verip vermediğini anlamanın yolu ise sitenizi detaylı olarak analiz etmektir. Sitenize gelen Google arama terimlerini eskileri ile karşılaştırarak daha iyi bir sonuca ulaşabilirsiniz. Büyük bir artış ya da azalış gözlemlerseniz Kazanan ya da Kaybeden’lerden hangisi olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Panda 4.0 SEO Güncelleme sonrası neler yapılmalı?

 • Özgün olmayan içerikleri özgünleştirip okunabilmesini ve faydalı olmasını sağlayın.
 • 1 TL ye 100 kelime gibi oluşturulmuş ve kullanıcıya birşey vermeyen içerikleri baştan elden geçirin. Faydalı hale getirin.
 • Sitenizde bol bol yorum ve etkileşim bulunsun. Bunlar sitelerinizi sabitleştiren ve kıpırdatmayan etkenler. (Gerekirse 1 yoruma 10 kuruş verin ve para ile yaptırın. Bol yorumlu ve etkileşimli siteleri incelediğimde hiç bir güncellemede sıkıntı yaşamadığını gördüm.)
 • Siteniz kalitesiz ise ya yorum ve etkileşimi para ile dengeleyin, ya da içeriği etkileşim kurulabilir hale getirin. Farklı bir alternatifte yeni içerikleriniz çok dikkat çekici olsun ve siteniz dengelensin.
 • Güncellemelerde sorun yaşamamak için paravan sitelere ana site gibi davranın. İcabında sosyal medya hesapları olsun her sitenin.
 • Footer link yerine sadace ana sayfadan ve alakalı sitelerden linkleme yapın. Link sadece ana sayfadan verilsin.
 • Liste hatırlandıkça ve farklı şeylerle karşılaşıldıkça güncellenecek…*-+
Makale: Taner SELEK

Bir e-ticaret uzmanı olarak uzun süredir. E-ticaret, e-ticaret SEO ve Google Adwords gibi konular ile ilgili stratejiler geliştiriyorum. E-ticaret siteniz varsa ve e-ticaret danışmanlığı ya da adwords yönetimi hizmeti almak istiyorsanız tarafımıza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
3 Yorum
  • veri kurtarma
  • 08 Haziran 2014
  Cevapla

  yeni web sayfaları için iyi bir fırsat gibi görünüyor

  • YUSUF CAN CESUR
  • 28 Mayıs 2014
  Cevapla

  Taner kardeşim bu bilgiler icin tesekkur ederim. Herkes bunlari yaparsa sitelerindeki büyümeyi görebilirler.

 1. Cevapla

  Kısacası ”Google” kullanıcılarına direk hizmet vermek istiyor. Bunun nedeni de yarın bir gün kendisine rakip olabilecek siteleri şimdiden önlem almak. Kullanıcılar için de kaliteli hizmet yani aradığımız bilgiyi sayfa sayfa gezmek yerine direk 1.2.3. sırada bulabilmek. ”Seo” kısmına yani bizi ilgilendiren kısma gelince :) stratejimiz Google’nin mantığı olmalıdır. İçeriklerimiz de ele aldığımız konuyu okuyacak kişiye vurgulayıp yeterli bilgiyi vermemiz gerekecek, içeriği okuyan kişi sitemizden çıktıktan sonra başka bir siteye gitmeyecek. Google Panda 4.0 algoritması da bu olayı fark edip sitenize gelen ziyaretçinin hangi kelimeden geldiyseniz siteye o kelimeyi sıralamalarda yukarı doğru çıkarır ve hak ettiğiniz yere getirir… Felsefemiz (Hizmet Nimettir) Kaliteli hizmet olmalıdır… İçerik için emeği geçenlere teşekkürler. Çalışmalarınızda başarılar.

 

Yorum Bırak