İçerik Pazarlama: Büyük Şirketlerin Stratejileri

Yorum Yok

İçerik pazarlaması, yaptığımız işin temel taşıdır. Aşağıda, içerik stratejinizi geliştirmek için gerçekler, istatistikler ve bilgi parçaları koleksiyonu bulunmaktadır.

The Content Advantage ve Clout’un yazarı Colleen Jones, içerik pazarlaması ile içerik stratejisi arasındaki farkı şöyle tanımladı :

İçerik stratejisi, medya ürünleri, teknik destek, müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama gibi çok çeşitli amaçlar için gereklidir. İçerik pazarlaması – tahmin ettiniz – pazarlama için strateji ve uygulamaya odaklanır. — İçerik Pazarlama, İçerik Stratejisini Ele Geçirdi mi?

İçerik pazarlaması, bir kuruluşun sürekli olarak bir kitleye değerli bilgiler sağlamak için içeriği aktif olarak kullandığı genel içerik stratejisinin bir parçasını oluşturur.

İçerik pazarlamasının amacı nedir? Amaç spesifik, arzu edilen müşteri davranışı türlerini yönlendirmek için insanları harekete geçmeleri için etkilemektir. Kulağa hoş gelmediğinin farkındayız. Bu, birçok örgütün mücadele ettiği bir alandır. Örneğin, 2020 Upland Kapost araştırmasına göre, pazarlama/içerik ekiplerinin yalnızca %11’i kurumsal hedeflere dayalı içerik kampanyaları planlıyor ve stratejik boşlukları dolduranlara göre öncelik veriyor .

İçerik pazarlaması, alıcı davranışını etkilemek ve ticari ilişkilere yol açan eylemi teşvik etmek için medyanın ve yayınlanan bilgilerin (içeriğin) kullanıldığı herhangi bir pazarlama tekniğidir. Optimal şekilde yürütülen içerik pazarlaması, alıcıların bir kesinti veya bir “aşama” yerine faydalı bir hizmet olarak gördüğü yararlı, alakalı bilgi varlıkları sunar. – IDCstrateji

Bu, içerik pazarlamasının geleneksel pazarlama, halkla ilişkiler ve iletişim uygulamalarından farklı olduğu anlamına gelir. Satış sunumlarına veya geleneksel pazarlama teminatlarına benzer içerik pazarlaması oluşturmak işe yaramaz. Bunun yerine, içerik pazarlamasını daha çok yayıncılık gibi düşünün . Gerçek şu ki, tüm markalar artık yayıncı ve marka içerik pazarlamasının potansiyelinin daha fazla önem taşıdığını fark ettikçe, bu hızla gelişen pazarlama alanına daha fazla bütçe, zaman ve kaynak ayırıyorlar. Harvard Business Review’ın işaret ettiği gibi , “ Pazarlamacıların daha çok yayıncılar gibi düşünmeleri gerekiyor, ancak aynı zamanda harekete geçmeleri gerekiyor. Yayıncılar gibi izleyicinin dikkatini çekebilmeliler. Zorlayıcı bir deneyim yaratamıyorsanız, içerik stratejinizin ne olduğu gerçekten önemli değil: başarısız olacak.”

B2B pazarlamacılarının %73’ü içerik pazarlama stratejisine sahiptir. Ankete katılanların yaklaşık üçte biri (%29), kuruluşlarının son 12 ayda içerik pazarlamasında son derece veya çok başarılı olduğunu söyledi. – İçerik Pazarlama Enstitüsü

Geleneksel reklamcılığın ve tek yönlü iletişimin ölçülmesi zor değerine bir alternatif olarak içerik pazarlaması, çok daha etkili bir pazarlama aracıdır. Müşteri yaşam döngüsünün tamamı boyunca tehdit edici olmayan ve satışsız bir şekilde daha alakalı içerik ve daha iyi iki yönlü müşteri ilişkileri yaratır.

ABD B2B dijital reklam harcamaları, genel dijital reklam pazarının çok küçük bir payı olsa da, bu pay 2020’de zamanla azalmayacak bir sıçrama gördü ve dijitalin B2B’ler için artan önemini gösterdi. – İçeriden İstihbarat

B2B pazarlama için dijital medyaya olan güvendeki bu değişim, içerik pazarlaması için ayrılan pazarlama bütçelerinin daha yüksek yüzdeleriyle sonuçlanacak. O kadar ki içerik pazarlama pazar payının 2021’den 2026’ya kadar 487,24 milyar dolar artması bekleniyor.

Şirketlerin %70’i içerik pazarlama yatırımlarını artırıyor ve %43’ü personel seviyelerini artırıyor. — Kürata

İçerik pazarlamasını B2B ve B2C arasında bölen İçerik Pazarlama Enstitüsü , B2B İçerik Pazarlama Karşılaştırmaları, Bütçeleri ve 2022 Eğilimlerinde, katılımcıların %43’ünün 2021 içerik pazarlama bütçelerinin 2020 seviyelerinin üzerine çıktığını ve %66’sının 2022 içeriklerini beklediğini ortaya koyuyor. Pazarlama bütçesini 2021 bütçesini aşacak şekilde artıracak.

B2C’ye gelince, bir MarketingProfs ve İçerik Pazarlama Enstitüsü araştırması, pazarlamacıların %61’inin içerik pazarlama harcamalarında bir önceki yıla göre artış beklediğini ve %29’unun içerik pazarlama harcamalarını aynı tutmayı planladığını bildiriyor.

B2B pazarlamacılarının %35’i, kitlelere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için yeterli içerik üretmekte zorlandı. — Finite

Bu aslında kuruluşunuz için iyi bir haber ve fırsat olarak yüksek sesle ve net bir şekilde duyulmalıdır. İçerik pazarlama iş hedeflerinizi ve stratejinizi ifade etmek için zaman ayırırsanız, başarılı içerik pazarlaması yürütmeyi incelerseniz ve başarınızı nasıl değerlendireceğinizi anlarsanız. Sistemi doğru şekilde yürüten kuruluşların verimli azınlığının bir parçası olacaksınız. Şu durumu da göz önünde bulundurmak akıllıca olur: B2B pazarlamacılarının %74’ü içeriklerinin sağladığı değerin, başarılarında en önemli faktör olduğunu söylüyor .

Pazarlama uzmanı olmak hiç bu kadar heyecan verici olmamıştı. Sadece pazarlama için değil, tüm organizasyonlarımız için geleceğin iş modellerini belirleyecek olan biziz. Gerçekten değerli bilgiler sunarak sadık ve güvenilir kitleler oluşturmak, bunu gerçekleştirmenin anahtarıdır. — Joe Pulizzi, İçerik Pazarlama Enstitüsü

İçeriğin sınırı, dikkate alınması gereken bir diğer önemli noktadır.

Sosyal medya da içerik pazarlama oyununda önemli bir oyuncu olarak ortaya çıkıyor. İçerik Pazarlama Enstitüsü, B2C içerik pazarlamacılarının %82’sinin sosyal medya kullandığını, B2B içerik pazarlamacılarının ise %80’inin bunu yaptığını gösteriyor. Onların çabaları fark edilmeden gitmiyor. Instagram takipçilerinin %90’ı bir markayı takip ediyor ve bağlantı kurmak istiyor. – Instagram

İçerik pazarlaması hakkında çok fazla hikaye duyabilirsiniz, ancak bunun zamansız bir ilke olduğunu her zaman unutmayın. 1800’lerde, 1900’lerde ve şimdi 2000’lerde vardı. John Deere, 1895’te parlak ama basit bir şey yaptı; çiftçileri faydalı, alakalı içerikle ikna edici bir şekilde bilgilendirdi ve eğitti. Ve bu içerik, John Deere’in inandırıcı, güvenilir ve sağlıklı bir marka olmasına yardımcı oldu.

Çoğu zaman, içerik pazarlaması başarısız olur çünkü kuruluşlar kendileri ve ürünleri hakkında konuşmayı severler. Veya kuruluşlar, parlak oyuncaklar veya teknolojilere, araçlara, platformlara ve kanallara odaklanır. Bunun yerine, içerik pazarlamasının zamansız ilkelerini anlarsanız başarılı olursunuz.

Bazı kuruluşlar içerik pazarlaması konusunda hevesli olduklarında, bunun içerik oluşturma miktarını artırmak ve her yere yaymak anlamına geldiğine inanırlar. Daha fazla içerik, daha iyi içerik pazarlaması anlamına gelmez. Dışarıda ne kadar içerik olduğunu bir düşünün: Orbit Media’ya göre her gün milyonlarca blog yayınlanıyor ve ortalama blog yazısı 2014’ten bu yana 808’den 1.416 kelimeye yükseldi . Ve görünürde bir yavaşlama yok.

Paradoksal olarak, insanlara çok fazla içerik vermek aslında daha kolaydır – ancak bu içerik hacmi, izleyicileriniz bunu görmezden geldiğinde başarınızı geri teper. Bunun nedeni, insanların odaklı ve hedefli içeriğe daha iyi yanıt vermesidir.

Çoğu okuyucu çevrimiçi bir makaleyi okumak için yalnızca 37 saniye harcar. – HaberlerCred Insights

Bu nedenle, okuyucularınıza hedeflenmiş, hap içerik parçaları sunmak önemlidir. Kitlenizi iyice anlamanız ve tam olarak ne istediklerini bilmeniz gerekir.

Bu noktayı daha da ileri götüren Gartner, B2B satın alma döngüsünü birçok farklı faktör etkilediğinden, pazarlamacıların içerik tüketimini okuyucunun alıcının yolculuğunda nerede olduğunu ölçmek için kullanmayı bırakacağını tahmin ediyor. 

Müşteri deneyiminizi ve kullanıcı yolculuklarınızı optimize etmenin önemi göz ardı edilemez. Aslında Kapost, entegre müşteri yolculuklarının size büyük bir rekabet avantajı sağladığını ve bazen satışları her yıl ikiye katladığını tespit etti .

Yine de belirlenmiş bir veri değil.mobil-uyum

Kullanıcıların %48’i, bir site mobil cihazlar için yetersiz şekilde optimize edildiğinde hayal kırıklığı ve sıkıntı yaşadıklarını bildiriyor. Yine de şirketlerin %84’ü müşteri deneyimi ölçümlerine daha fazla odaklanmayı planlarken, müşteri deneyimi testi yapmayanların %73’ü gelecek yıl bunu yapmayı planlıyor. – Impact

En önemli 6 içerik pazarlama zorluğu:

  1. Sınırlı bütçe (personel dahil).
  2. Düzenli olarak yeterli içerik oluşturmak.
  3. Harika içerik oluşturmak için en iyi kaynakları bulmak.
  4. İçeriğin etkisini ölçmek.
  5. Organizasyon kültürü.
  6. İçeriği tanıtmak. — Curata

Peki bir içerik pazarlamacısını oluşturan kuvvetli yönler nelerdir?

Geleneksel görüş, geleneksel pazarlamacıların, halkla ilişkiler uzmanlarının ve iletişim uzmanlarının doğal içerik pazarlamacıları olduğunu belirtir. Ancak içerik pazarlama becerileri, genellikle geleneksel yayıncılıkla (gazeteler, dergiler, ticari yayınlar ve diğer medya şirketleri için çalışanlar) daha yakından örtüşmektedir. Bu gruplar, bu terimi kullanmak zorunda kalmadan uzun yıllar içerik pazarlamacıları olarak çalıştılar.

İçerik ekiplerinizi oluştururken gazetecileri, editörleri, yayıncıları ve zaten ihtiyacınız olan birçok beceriye sahip medyayla ilgili deneyime sahip diğer kişileri göz önünde bulundurun.ekip-lider

En son çalışmamızda, içerik pazarlamacı rollerinin sayısı 2017’ye göre %112 arttı; ayrıca rapor edilen içerik stratejisti ve içerik tasarımcısı rollerinde bir artış var.
Kuruluşların %52’si , 2017’ye göre %8 artışla içerik yöneticisi veya yönetici gibi liderlik rolleri bildiriyor . —  Content Science, Content Operations Study

Eğitimli içerik pazarlama uzmanları bulmanın yanı sıra, içerik pazarlama ekiplerinin başarılı olması için sağlam bir liderlik gerekir. İçerik liderlerinde ihtiyaç duyulan ilk beş yetenek şunlardır: vizyon, başkalarıyla işbirliği yapma, bilgileri sentezleme, ekibi motive etme ve işlevler arası uzmanlık. Güçlü liderlik ile içerik pazarlama ekibiniz uzun vadeli başarı elde etmeye bir adım daha yakındır.

Doğru liderlik, hedefler, temel, en iyi uygulamalar, yetenek ve değerlendirme süreci ile içerik pazarlaması kuruluşunuzun cephaneliğinde kritik bir silah haline gelebilir. Onlar infazda çırpınırken rakiplerinizin önüne geçmek için hala zaman var.

Fikir ve görüşlerinizi yorumlar aracılığı ile bizlerle paylaşabilirsiniz :).

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak