Nofollow Link mi Dofollow Link mi Kullanmalıyız?

Yorum Yok

Nofollow bağlantıyı daha iyi kavramanız için öncelikle dofollow bağlantının arka planı hakkında temelleri oturtmanızı öneririz.

Dofollow Link Nedir?

Bir web sitesi, farklı bir sayfayı işaret eden bir dofollow link bulundurduğunda linkin sahibi olan sayfaya SEO desteği sağlanmış olur. Dofollow link en verimli SEO uygulamasıdır. Her bir linkin sahip olduğu potansiyel artılar vardır. Ne kadar artı toplarsanız o kadar hızlı kazanırsınız.

Google, bir sayfanın kaç adet gelen bağlantıya sahip olduğunu ve hangi sitelerden geldiğini izleyerek bu noktaları not eder. Google analizi sonucunda analiz edilen sayfaya birçok insan bağlantı veriyorsa Google bu sayfanın etkileyici olduğuna kanaat getirir.

Arama motorları kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak isterler. Bunun için benzer konudaki diğer sayfalar içerisinde bağlantı alan, ilgi gören ve etkileyici buldukları siteyi kullanıcılarına sunmayı tercih edeceklerdir.

Google bağlantı noktalarını hesaplamak için PageRank adlı bir algoritma oluşturdu. Birçok SEO çalışanı buradaki puanlamayı referans alarak çalışmalarını şekillendiriyor. Bağlantı aldığınız site ne kadar itibarlı ve kaliteli ise aldığınız puan da o kadar yüksek ve tatmin edici olacaktır. SEO hakkında bir içerik için Neil Patel’den bağlantı almanız altın değerinde olacaktır.

Dofollow Nasıl Kullanılır?

<a href=”http://www. seodanismanligi.com/” > SEO danışmanlığı ile sayfanızın potansiyelini arttırın </a>

Dofollow bağlantı için özel bir etiket yoktur. Nofollow etiketinin var olmayışı dofollow bağlantıyı sağlar.

Blogunuzda Dofollow Kullanmalı Mısınız?

Nofollow etiketinin otomatik ve devamlı etkin kullanıldığı web siteleri vardır. Nofollow etiketi kullanmayabilirsiniz fakat bunun doğuracağı bazı sonuçlar ve sorunlar vardır. Blogunuzda spam içeren yorum alacak olmanız bloğunuza zarar verebilir. Dofollow bağlantı felsefesi ile devam edeceğiniz blogunuzun spam yorumlarına maruz kalma ihtimalini ve filtrelemelerin daha fazla zaman alacağını bilmenizi isteriz.

Nofollow Linkler Nedir?

Nofollow etiketlerinin amacı arama motorlarına “bu bilgiyi göz ardı edin” bilgisini verir. İçerik sahibi içeriğinde bu linke yer vermiştir fakat sorumluluk kabul etmez ve referans olmaz. Spamları kontrol etmek ve cezalardan sakınmak için bir çözüm yoludur.

Nofollow Nasıl Kullanılır?

Bağlantının özelinde var olan bir etikettir. HTML etiketi içerisine yerleştirilir ve kullanımı aşağıdaki gibidir:

<a href=”http://www.seodanismanligi.com/” rel=”nofollow” >SEO danışmanlığı ile sayfanızın potansiyelini arttırın</a>

Nofollow etiketi temel olarak arama motorlarına “bunu okuma” demek için kullanılan işarettir.

Nofollow, kullanıcının fark edemediği bir etikettir.

Nofollow Etiketi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Eğer ticari bir birliktelik varsa ve link bu sebeple içeriğe dahil edildiyse de nofollow kullanılır. Google web yönerticisi yönergesinde ticari amaç barındıran bağlantılara nofollow etiketi eklenmesi gerektiği belirtilmiştir. Ücretli bağlantılarınıza rel=nofollow etiketi eklemeniz sonucunda Google sıralamanızda cezalandırmalar olabilir.

Sitenizdeki metin linki içeren ücretli işbirlikleri sonucunda reklamlar varsa HTML’in içinde rel=”nofollow” etiketi kullanmanızı şiddetle öneririz.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak