R10.Net Blog Denemeleri

1 Yorum

R10.netin uzun süredir potansiyel kaybettiğini hepimiz farketmişizdir. Bunun sebebini kimileri yöneticilerin tutumu olarak değerlerndiriken kimileri ise eski ortamın olmadığından yakınmakta. Son olarak foruma kurulan bir eklenti sonucu oluşan açıkdan faydalanan bir takım zararlı haşere forumun veritabanını silmişti. İlginç olan odurki koca r10.net yönetimi yedek almayı ihmal etmiş ve silinen veritabanının yerine en son bir yıl önce alınan yedeği yüklemiş. Ne oldum değil ne olacağım demeli demiş eskiler burdada bu durum söz konusu sanırım yoksa r10.net gibi bir site nasıl olurda yedek almaz. Bu durum sonucunda son bir yıldaki tüm üyeler ve konular silinmiş oldu öyleki benim üyeliğim bile silindi. Sonrasında silinen üyelikleri kurtarmak için bir iletişim formu oluşturdular fakat başvuru yapmama rağmen 1 aya yakın süredir hala üyeliğim açılmadı garip bir olay. Aldığım bazı duyumlara göre r10.net birde sabit hat almış kendine artık onla neyi kurtaracaksa anlamış

değilim.

Şimdi ise r10 tarzını biraz daha değiştirerek anasayfasına blog kurdu ve silinen verilerin yenini o blogla tamamlamaya çalışıyor fakat ne kadar başarılı olabilecek tartısılır. İnsanlar artık blog görmekten sıkıldı diye düşünüyorum fakat r10 kaç yıl üzerine ilk defa blog denemelerine başladı bekleyelim ve görelim sonuçlarını. Benim düşüncem r10 son atımlarını yapıyor zaten azalan potansıyelıne birde bu silinme vakaları eklenince r10 iyice bi düşüş yaşadı. Bir nevi karizması çizildi diyebiliriz. Blog.r10.net adresine kurulan blog sitesine güncel haberler girilmeye başlandığı söyleniyor şuanda bakıyorumda makaleyi yazmaya başladığım anda olmayan bir konu anasayfada gözüme çarpıyor. Uzun bir süre foruma üye alınmayacağını söyleyen r10.net yönetimi foruma ücretsiz üyeliği başlatmış üstelik davetiyesiz. Bismillah dedik eski nickimizle yeniden üye olduk ilginç olaylardan bir tanesi daha canlı canlı başımıza gelmiş oldu 10 dakika önce üyeliğimizi kurtaramamakdan şikayetci olurken makalenin sonuna gelmeden r10 üyesi olduk sanki birileri yazdıklarımızı yayımlamadan okudu ve üyeliği başlattı ilginç.

Her ne kadar üyelik ücretsiz ve davetiyesizde olsa yapılan açıklamanın ilk cümlesi Ücretsiz e-mailler ile sistemimize kayıt almıyoruz. Eğer R10′da var olmak istiyorsanız kendinize ait bir alan adı ve oradan açılmış e-posta adresine ihtiyacınız var demektir. Burda amaçlanan ise sadece web site sahiplerinin foruma üye olmasını sağlamak fakat sitesi olupda webmail kullanmayan bir çok kullanıcı mevcut bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım. Anlayacağınız dostlar ilerlemeleri bir kaç ay sonra net

olarak görebileceğiz bekleyip görelim.

7 yıllık amatörce başladığı web hayatına şu an profesyonelce devam ediyor. Photoshop ve php vazgeçilmez tutkusu. Bunların yanında Flash, Dreamweaver, Fireworks, Sketchup 3D programlarını ve HTML, XHTML, CSS, Javascript, Delphi, Q Basic programlama dillerini profesyonelce kullanabilmekte.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
1 Yorum
  • aLi
  • 19 Eylül 2012
  Cevapla

  R10 aslında yedek almıyor değil de aldığı yedeklerde sıkıntı var(mış) sanırım. Yazılan da şu şekilde(ymiş):

  “Herşeyi baştan anlatmak gerekirse: 1 Ağustos gecesi saat 00:26 civarında R10 user tablosunun içi boşaltılmış. Bu süreçten sonra elimizdeki mevcut yedekleri gündüz yükleyip sorunu çözmeyi umuyorduk. Ancak R10 Database 50GB a yakın bir boyutu var. Yedekleme sunucusu 50GB tar.gz dosyasını tam olarak oluşturamamış. Dosya bozuk oluşturulduğunu fark etmedik. Hele bu 50gb dosyayı açıp yükleyeyim demedik hiç. Dosyayı açmak zaten 2 saate yakın sürüyor. Birde bunu yüklemeyi hiç denemedik. Yedekleme işi haftalık ve aylık otomatik yapılıyor. 1 Temmuz günü gelince 1 mayıs yedegi silinmiş. Ancak son 15 aydır hep bozuk yedek alınmış. Bu sebeble eski yedeklere açılamıyor ve okunamıyor. 2011 yılında yeni SQL sunucusuna geçerken eski makinada kalmış tek sağlam yedeklere dönmek zorunda kaldık. Şu andan itibaren kimsenin madur olmaması için elimizden geleni yapacağız.”

  Belki suçun bir kısmı R10’dadır ama bir kısmı da o siteye böyle girişimde bulunan(lar)dadır. Sonuçta ticaret yaparak ordan geçinenler de vardı.

  Neyse olan olmuş artık. Yeni bir rota çizilerek devam ediliyor hayata. Düzen tutar mı tutmaz mı bilinmez. Ne demiş Şems; ‘Olduğu kadar, olmadığı kader’.. =)

 

Yorum Bırak