SEO İçerik Standartları Nedir?

Yorum Yok

İçerik yönetiminin üç önemli unsuru; İnsanlar, süreç ve standartlar. Başarılı bir içerik stratejisi sağlamak için her biri hayati bir rol oynar. Ve bunların tümü, etkili içerik işlemlerine katkıda bulunmada önemlidir .

Bu makale, içerik standartlarını ve bunların içerik teknolojisi, içerik ekipleri ve güçlü standartlar benimsemenin iş değeri ile ilişkisini araştırıyor.

İçerik standartı nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, standart, ulaşılması ve sürdürülmesi gereken bir şeydir. Pek çok farklı içerik standardı türü vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:

İçerik standartlarına neler dahildir?

Kuruluşlar ifade ve bakış açılarını daha fazla tanımlamak veya tıp veya hukuk gibi özel alanlarda çalışan yazarlar ve editörler için daha kapsamlı rehberlik sağlamak için içeriklerini genellikle daha yaygın içerik standartları üzerine inşa ederler. Örneğin, ABD Hastalık Önleme ve Sağlığı Geliştirme Dairesi’nin stil kılavuzu birkaç standart yayına dayanmaktadır.

İçerik standartları, bir kuruluşun kullandığı veya kullanmadığı kelimelerden daha fazlasıdır. Ayrıca, dosyaları nasıl adlandıracağınız veya 301’e karşı 302’ye karşı 307 yönlendirmesini ne zaman kullanacağınız gibi içerikle ilgili daha fazla teknik gereksinimleri de açıklarlar. İçerik standartlarının kalitesi için netlik, eksiksizlik veya kullanılabilirlik gibi noktalar da tanımlanabilir .

İçerik standartları ve marka değerleri birlikte nasıl çalışır?

Düşünce ve değerler, marka kimliğinin “ne?” sorusuna verdiği cevaptır ve diğer şeylerin yanı sıra içerikle iletilir. İçerik standartları “nasıl” sorusuna verilen cevaplarıdır. Bazı marka vaatlerini karakterize eden bulanıklığın ötesine geçmek için çerçeveler sağlarlar. Örneğin:

  • Garden’da Zendesk , yazarlardan ve editörlerden “açık, tutarlı ve kapsayıcı” olmalarını ister ve bunun içerikle nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı örneklerin ana hatlarını verir.
  • Shopify’ın Polaris.com’u, içeriğin kimlik beyanını nasıl iyileştirebileceği konusunda kapsamlı rehberlik sağlar: “Basitçe söylemek gerekirse, biz bu işi anlayan ve başkalarının başarılı olmasına yardımcı olmayı önemseyen gerçek kişiler tarafından kurulmuş bir şirketiz.”
  • Fandango’da “söylemek yerine” özel ses yönlendirmesi, yazarlara içeriğin markayı nasıl somutlaştırdığı konusunda net tavsiyeler verir.

 

Fandango’nun marka yönergelerinden gelen düşünce standartları;
  • Uluslararasılaştırma (I18N) ve yerelleştirme (L10N) için küresel standartlar, bir içerik standardının marka değerlerini nasıl hayata geçirebileceğinin bir başka örneğidir. Bunları takip eden şirketler, çeşitliliğe ve kurumsal vatandaşlığa sözde hizmet etmekten daha fazlasını yapıyor.
  • CAN-SPAM e-posta standartları , iletişimlerin hedeflenen alıcılara ulaşmasını sağlamak için iyi bir yol olsa da , bunlara bağlı kalmak, bir şirketin müşterilerinin zamanına ve gizliliğine duyduğu saygıyı yansıtır.

İçerik standartları nasıl karşılanır ve korunur

El ile kopuk bağlantı raporlarından adil payını alan biri olarak konuşmak gerekirse SiteImprove ve CrownPeak (eski adıyla ActiveStandards) gibi araçların bu kadar ağır dengeyi sağlaması için pek çok kalite ve uyumluluk standardının kodlanmasını sağlayan teknolojik gelişmişlik için minnettarım .

Bu araçlar ve bunlara benzer diğerleri, içerik ekibi dışındaki kişilerin önemsediği standartları tarar ve raporlar. Örneğin, pazarlama ekibi erişilebilir ve markayla tutarlı içeriğin müşterilere iletildiğinden emin olmak ister. SEO söz konusu olduğunda, içerik ve teknoloji standartlarının etkileşimi, içerik, pazarlama ve teknoloji rollerindeki insanlar için son derece önemlidir.

Bazı içerik standartları, bir teknoloji çözümünde daha az kolay temsil edilir veya doğrulanır. Örneğin, sağlık ve tıbbi içerik dünyasında markalar aşağıdaki durumlarda içerik standartlarını desteklemektedir:

Bu zamansız standartlara uyumun uygulanması ve izlenmesi için anahtar teslim bir araç olmayabilir. Ancak sosyal medya çağında, müşterilerin bir markanın kendilerine bağlı olup olmadığını öğrenmesi yeterince kolay. Daha fazla marka yayıncı haline geldikçe “gerçeğe bağlılık, doğrulamaya bağlılık ve bağımsızlığı koruma” standartları hiç olmadığı kadar önemlidir.

Kapsamlı olmayan bir içerik standartları listesi

Standart Aletler
Yapılandırılır İçerik modeli, bilgi mimarisi
SEO için optimize edilir Anahtar kelime araştırması
Aslında sıfır imla, dil bilgisi hatası içerir Sözlükler, stil kılavuzları, güvenilir referans kaynakları
Yanıltıcı veya aldatıcı iddia içermez Editör süreci
En son revizyon tarihini görüntülenir CMS, yapılandırılmış içerik
Sıfır bozuk bağlantı veya dosya referansı içeriyor Manuel veya otomatik web sitesi incelemesi
Güvenli olmayan alanlara sıfır bağlantı içerir Manuel veya otomatik web sitesi incelemesi
Karmaşık veya soyut bilgiler görsel öğeler kullanılarak sunulur A/B Testi
Kitlenin okuma düzeyine göre hareket edilir Okunabilirlik hesaplayıcısı
Kapsayıcı dili yansıtır Kapsayıcı dil yönergeleri ve dijital doğrulama araçları
Müşteri kişiliğine ve müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlar İçerik vizyonu, içerik stratejisi
WCAG yönergelerine uygundur Müşteri kişilikleri, yolculuk haritaları
Sektöre özel yönergelere uygundur İlgili endüstri gruplarına üyelik
Kuruluş adresini ve iletişim bilgilerini görüntüler CMS, yapılandırılmış içerik
Telif hakkı tarihlerini görüntüler CMS,  yapılandırılmış içerik
Kapsayıcı dili yansıtır Dilsel analiz araçları

Standartlarla bulunduğunuz yerden başlayın ve devam edin

İçerik standartlarıyla ilgili üç büyük iş grubu vardır: hangi standartları kullanacağınıza karar vermek, bunları belgelemek ve bağlılığı desteklemek için süreçleri oluşturmak. Bir içerik başucu kitabı, işi organize etmek ve ilerletmek için yararlı bir yoldur. Çalışmanızı içerik standartlarında hızlı bir şekilde başlatın ve devam ettirin.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak