Sosyal Medya Nedir Ve Terimleri

3 Yorum

Bugünkü yazımda son zamanlarda çokça duyduğumuz Sosyal Medya’nın ne olduğunu sizlere anlatacağım. Öncelikle sosyal ve medya kelimelerini ayrı ayrı olarak ele alalım. Medya hepimizin de bildiği gibi TV, gazete, radyo, gibi yazılı ve görsel yayın organlarından oluşur. Yani medya, izlediğimiz TV kanalları, dinlediğimiz radyolar, takip ettiğimiz haber siteleri, okuduğumuz gazete ve dergilerdir. Sosyal kelimesi ise toplum ve toplumsal olaylar için kullanılır.Şimdi sosyal ve medya kelimelerinin nasıl bir araya geldiğine göz atalım.Klasik medya bilgiyi üretir, yorumlar, bireylere ulaştırır. Fakat bireyler bu bilgi hakkında  yorum yapamaz, eleştiremez, değiştiremez. Çünkü klasik medya açısından birey sadece tüketicidir.

Yani klasik medya, bireyin sadece tüketici olmasına izin verdiği için birey üretici olabileceği ortamlar arayışına girdi. Bunun sonucu olarak da bireylerin üretici olabildikleri sosyal medya kavramı hayatımıza girdi.

Sosyal medya olarak tanımlanan bloglar, sosyal ağlar, etkinlik siteleri sosyal haber siteleri, sosyal paylaşım siteleri, tartışma ortamlarının oluşturulduğu eleştiri ve şikâyet siteleri klasik medyadan çok farklıdır. Çünkü buralarda birey bilgi üretebilir, paylaşabilir, eleştirebilir yorum yapabilir. Yani birey sosyal medya da hem üretici hem tüketici konumundadır.

Sosyal Medya Nedir

Şimdi de sosyal medya nedir sorusuna cevap arayalım. Sosyal medya bireyleri bilgi tüketiciliğinden bilgi üretme pozisyonuna geçirmek için ortaya çıkmış bir projedir. Sosyal Medya’da amaç karşılıklı bilgi alışverişi yapmak ve paylaşımlarda bulunmaktır. Birey sosyal medya sayesinde bilgiye daha rahat ulaşırken kendi yorumlarını da bu bilgiye katabilmektedir. Hatta kendisi bir bilgiyi paylaşıp bir nevi medya görevi görüyor. Sosyal medyaiçin yapılan tanımlara göz atmak gerekirse;

 1. – Sosyal medya, bireylerin sosyal medya içerisinde, yeni bilgi ve içerik oluşturmasına izin veren, bu oluşturdukları bilgi ve içerikleri farklı birey, grup ve kurumlara ulaştırmasını sağlayan, klasik medyanın aksine bireye neredeyse sınırsız özgürlük alanı veren dijital ortamlardır.
 2. – Sosyal Medya; bireyin haber, içerik ve bilgiyi paylaşma, okuma ve keşfetme alışkanlıklarının değişmesidir. Yani, sosyal hayatının teknoloji ile birleşmesini ve kaynaşmasını, insanlarla iletişimin bir kişiden birçok kişiye ulaşmasını sağlayan ortamlardır
 3. – Sosyal medya; bireylerin kendi ürettikleri bilgileri, görüntü, fikir, bakış açısı ve algı biçimlerini, yorumlarını paylaşmak için kullandıkları interaktif alanlardır. Bu alanlar kişinin daha çok kişiye ulaşmasını mümkün kılarken, aynı zamanda kişinin sosyalleşmesini de sağlar.

2005 yılından beri seo ve adwords konusunda çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu alanda bir çok kurumsal firmayı üst sıralara çıkartarak müşteri potansiyeli sağladım. Google adwords iş ortağı sertifikam ve Türkiyede seo konusunda düzenlenen bir çok yarışmada derecem vardır.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
3 Yorum
  • bosch servisi
  • 12 Haziran 2012
  Cevapla

  Çok başarılı bir yazı teşekkürler

  • elif
  • 14 Nisan 2012
  Cevapla

  sosyal medya konusunda bir çok yazı var ama bir çoğu birbirinin aynısı. bu özgün bir yazı. çok beğendim ve çok şey öğrendim. teşekkürler

 1. Cevapla

  Sosyal medya konusunda çok verimli bir yazı olmuş.

 

Yorum Bırak