Sosyal Medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi

1 Yorum

Önceki yazımızda sosyal medyanın ne demek olduğunu incelemiştik. Bu yazımda sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsedeceğim.

Bireyler kendilerine özgürlük tanıyan, kendi paylaşımlarını, fikirlerini, bilgi ve haberlerini istediği şekilde yaymasını sağlayan, farklı bireylerin paylaşımlarına özgürce yorumlamasına izin veren sosyal medya sitelerini tercih etmektedir. Bu tercihin sebebi başta söylediğimiz gibi sosyal medyanın bireylere sınırsız özgürlük alanı sağlamasıdır.Bunun sonucu olarak da sosyal medya, siteleri, diğer medya sitelerine oranla daha çok ön plana çıkmaktadır.Her geçen gün sosyal medya siteleri‘nin öneminin artması sosyal medya sitelerinin bireylerin hayatında yer edinmesini sağlamıştır.

Sosyal Medyanın Öneml

Sosyal Medyanın Öneml

Bireyler, sosyal medyanın kendilerine sağladıkları bu sınırsız medya ortamlarında her türlü fikri rahatça yayabilmekte, bir konuyla ilgili bir haberi sosyal medya sitelerinde gündeme taşıyabilmektedirler.

Sosyal medya bireylerin hayatında giderek bilgi paylaşımından öte bir noktaya da ulaşmıştır.

Sosyal medyada örgütlenen bireyler farklı eylem ve projelere imza atmaya başlamıştır. Arap ülkelerinde başlayan devrimlerde sosyal medya sitelerinde örgütlenen grupların büyük bir etkisi vardır.

Burada sosyal medya sitelerinin hayatı ne kadar etkilediğini görmekteyiz.

Sosyal medya sitelerinden birisi olan twitter’da gerçekleştirilen iki büyük sosyal sorumluluk projesinden sizlere bahsedeceğim.

İlkinkisi, günlerce twitter’da gündemde tutulan, Adana’da 3 ay önce lösemi hastalığına yakalanan lise
öğrencisi Gizem Çınar için ilik arama projesiydi.

Twitter’da büyük destek gören bu proje Gizem Çınar’ın arkadaşları tarafından başlatılmıştı. Sonrasında bütün twitter’da gündeme oturan olay haber sitelerine ve haber kanallarına da gündem olmuş, “ilik aranıyor” isimli web siteleri bile kurulmuştu.

Hatta Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda da bu haber yayılmıştı. Sonuç olarak mutlu sona ulaşılmış ve Gizem Çınar için uygun ilik bulunmuştu. Normal şartlar altında yapılabilecek olan tek bir şeyi ilik bankasına isim yazdırıp umutla beklemekken; sosyal medyanın gücü sayesinde bir lösemi hastasına ilik bulunabilmişti.

Diğer bir sosyal sorumluluk projesi de gene twitter ’da Çekmeköy Kızılay Şubesi ve bir twitter fenomeni olan @haritaci70 tarafından başlatılan “Van’a bir oyuncak” kampanyasıdır. Bu kampanya Van’daki depremden sonra birkaç kez gündeme getirilmiş ve bu sayede toplanan binlerce oyuncak Van’da çocuklara ulaştırılmıştır. Bu proje Kurtlar Vadisi Pusu ’da bile gösterilmiştir.

İşte sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi bu iki örnekte çok net görülmektedir. Sosyal medya sayesinde insanlar sağlıklarına kavuşabiliyor, acılı çocukların yüzlerinin gülümsemesi sağlanabiliyor.

Bu yazımızda sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemine iki örnek vererek anlatmaya çalıştım. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

2005 yılından beri seo ve adwords konusunda çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu alanda bir çok kurumsal firmayı üst sıralara çıkartarak müşteri potansiyeli sağladım. Google adwords iş ortağı sertifikam ve Türkiyede seo konusunda düzenlenen bir çok yarışmada derecem vardır.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
1 Yorum
  1. Cevapla

    2012 yılında açılmış bir konu geleceği gören bir blog olduğumuzun kanıtı.

 

Yorum Bırak