Temel SEO Teknikleri ve Kuralları

6 Yorum

Ön bilgi: Bu makale, seo konusunda önemli bilgiler barındırmaktadır. Kullanılan dil seoya yeni başlamış kişiler için uygundur. Seoya yeni başlayanlar için; seo konusunda akılda bir fikir oluşması adına iyi bir kaynaktır.

SEO ZAMAN KAYBI MI?

Seo, kısaca arama motorlarında belirli anahtar kelimelerde daha üst sıralara çıkabilmek için yapılır.
Ancak başta Google çalışanları olmak üzere birçok kişi, seo’nun zaman kaybından ibaret olduğu söylenmektedir.

Eleştirel bir bakış açısı ile bakmak gerekirse; seo’nun zaman kaybı olduğunu düşünen kesim, Genellikle değindikleri konu Google algoritmasının meta taglara nispeten az önem göstermesidir.
Tavsiyeleri ise sitenin kuruluş amacının arama motorlarında yükselip nihayetinde para kazanmak için değil, insanlığa yararlı olabilmek adına yapılması gerektiğini söylüyor. Düzenli olarak özgün içerik girildiğinde Google algoritması, ilgili internet sitesine hakkını vereceği söylenmektedir.

Temel SEO Teknikleri ve Kuralları

Temel SEO Teknikleri ve Kuralları

İnceleme: Günümüzde kurulan sitelerin neredeyse tamamı para kazanma amacı ile kurulmuştur.
Her internet sitesinin insanlığa yararlı olması gerekir. Bunun için; özgün ve doğru içerik olmazsa olmazlardandır. Google algoritmasının meta taglara verdiği önem apayrı bir olaydır. Yeni Google algoritması WordPress’den etkilenmiştir. Yazının devamında bu konuları detaylı öğrenebilirsiniz.
Seo eğer zaman kaybı olsaydı, şuanda piyasada bulunan çok sayıda seo firması, üzerinde çalıştıkları sitelerin Google sıralamasında ilk sayfada hatta 1. Sırada yer almazdı. Her ne kadar Google çalışanları
Seo’ya zaman kaybı olarak nitelendirseler de aslında öyle olmadıklarını kendileri de çok iyi biliyor.
Sadece basında bu işi bilmeyen ya da bu işe yeni başlayacak olan kişiler için yapılmış bir açıklamadır.
Mantıklı düşünmek gerekirse, düzenli olarak içerik eklenen bir site er ya da geç Google da zaman içerisinde yükselecektir. Ancak bu bırakın ayları yılları bile alabilir. Sonuç olarak Seo kesinlikle bir zaman kaybı değildir.

Seo kesinlik taşımaz

Bu işin doğası gereği yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar ve verim önceden kestirilemez.
Eğer kestirilmiş olsaydı, Google bugün bu kadar başarılı olmazdır. Bir dönem olduğu gibi, spawm siteler taban yapardı. Yapılan seo uygulamalarında alınacak verim önceden kestirmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hiçbir Seo hizmeti veren kurum, başarı konusunda kesin garanti vermez, veremez. Seo bir süreçtir, ancak uzun vadede kesin başarı yakalanabilir. Kısa süreli Seo hizmeti almaktansa, daha kesin sonuçların elde edildiği uzun vadeli hizmetler almak her zaman daha iyidir.

Yükseklerde Kalıcı Olmak

Yükseklerde olmak büyük sorumluluk getirir. Siteniz Google sıralamasında üst sıralardaysa, işiniz artık daha zor. Çünkü zirvede kalmak için de mutlaka dışarıdan SEO hizmeti almalısınız. Zirvedeyim artık, kullanıcılarım arttı, zirveye demir attım gibi düşüncelerden kaçının. Basit bir örnek vermek gerekirse, siz nasıl alt sıralardayken, üst sıraya çıktıysanız; alt sıralardaki rakipleriniz de sizin yerinizi almak için çalışmaktadır. Bu nedenle günümüzde her internet sitesi ve her site yöneticisi, arama motorlarında yükselmek için de zirvede kalmak için de seo uygulamalarına ihtiyacı vardır. Bazı site yöneticileri, sitesinin seo’sunu kendisi alırken, bu işlerle uğraşmak istemeyen ve kısa sürede daha başarılı sonuçlar almak isteyen site yöneticileri seodanismanligi.com gibi seo hizmeti veren internet sitelerinden destek almaktadır.

Ayrıca nitelikli bir internet sitesinde; makale yazarı (editör), kodcu, seocu olmak üzere üç temel birimden oluşur. Tüm hepsini tek bir kişinin (site yöneticisi) yapması pek mümkün gibi gözükmüyor.
Bu nedenle, kaliteli bir site yaratmak için iyi bir ekip kurmak şart.

Meta Tagların Google gözündeki değeri

Mutlaka Google’nin içerik tarama botu olan FreshBot’un ilgisini çeker, ancak son yıllarda
Wordpress’in dünyada hızla yükselişi, Google mühendislerinin WordPress hayranlığı beraberine, dünyanın en iyi blog sitesinden esinlenmelere yol açmıştır. WordPress içerik aramaları Mete taglara göre değil de internet sayfasında yer alan anahtar kelime balonlarına bakarak yapar. Bu demek oluyor ki içerik taranırken, daha kesin bilgilere ulaşmak adına, kod içerisine yazılan ve internet kullanıcılarının göremediği alanlar olan Meta Taglara değil de herkesin gördüğü ve internet sayfası içerisinde yer verilen anahtar kelime balonlarına bakarak nispeten daha kesin ve daha doğru sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Google’ın son gelen algoritmasında da buna benzer bir uygulama olduğunu Google mühendisleri açıklamıştır.

Kıssadan Hisse: İnternet sitelerinizde Meta Taglar bulundurmanız, sitenin yararınadır. Ancak daha çok verim elde etmek istiyorsanız, anahtar kelimeleri, internet sayfası içerisinde; etiket, anahtar kelimeler
vb. gibi alanlarda yayınlamak daha çok verim elde edebilmek için yeterlidir.

Seo kadar önemli bilgiler

İnternet sitenizin yaşı: Referans her zaman iyi bir ölçü aracı olmuştur. Google arama motorunda sitelerin üst sıralara çıkabilmesi için mutlaka referanslarının Google’nin gözünde tatmin edici olması gerekir. İnternet sitesinin yaşı, daha doğrusu hizmet yılı Google için en iyi referanslardan birisidir.

Host kiralama süresi: Kimse kısa süre için yatırım yapmak istemez.2 yıl sözleşmesi bulunan internet sitesi, 2 – 3 ay sonra bitecek olan siteye göre çok daha avantajlıdır.

2005 yılından beri seo ve adwords konusunda çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu alanda bir çok kurumsal firmayı üst sıralara çıkartarak müşteri potansiyeli sağladım. Google adwords iş ortağı sertifikam ve Türkiyede seo konusunda düzenlenen bir çok yarışmada derecem vardır.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
6 Yorum
  • hakan
  • 18 Eylül 2014
  Cevapla

  Hocam çok faydalı bilgi işime yaradı teşekkürler.

  • Emre Fatih Yücel
  • 26 Şubat 2014
  Cevapla

  Harika harika harika bir yazı… Çok teşekkürler. Okurken galiba seo için göz atılacak kaliteli bir site daha buldum diye içimden geçirdim.

  Benim siteye de bir göz atmanızı isterdim.
  Link paylaşmıyorum.

  • takı
  • 27 Aralık 2012
  Cevapla

  bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

  • herbalife
  • 14 Aralık 2012
  Cevapla

  Harika bir makale olmuş, ellerinize sağlık.

 1. Cevapla

  güzel bir konuya değinmişsiniz gerçekten seo zaman kaybımı sorusuna güzel bir cevap olmuş seo gerçekten doğru yapıldığında siteler için çok faydalı bir olay.

  • Burak
  • 02 Kasım 2012
  Cevapla

  Bu tür açıklamaları göz ardı edip okumayan okurlara acıyorum burda verilen bilgilerin altın kadar değerli olduğunu biliyormusunuz ? bence herkez 10 dakikasını ayırıp burdaki açıklamayı okusun .

 

Yorum Bırak