Erasmus Öğrenim Hareketliliğine Nasıl Katılabilirim?

Yorum Yok

Yurtdışı planlarına şekil vermek için doğru programın Erasmus Öğrenim Hareketliliği olduğuna karar verdiysen fakat kafandaki soru işaretlerinin cevaplarını ve çizmen gereken yolun tüyolarını merak ediyorsan bu yazımız senin için yazılmış demektir.

Henüz sana uygun olan yurt dışına çıkma yollarını bilmiyorsan seni bir önceki yazımıza davet ediyoruz. Eğer Erasmus Staj Hareketliliği hakkında bilgi edinmek istiyorsan, yine sana uygun yazımız mevcut.

Makale İçinde Neler Var?

 1. Erasmus Öğrenim Hareketliliği nedir?
 2. Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden kimler yararlanabilir?
 3. Alttan dersi olan öğrenciler Erasmus Öğrenim Hareketliliği’nden yararlanabilir mi?
 4. Bu durumda alttan derslerimin hepsini karşı kurumda alabilecek miyim?
 5. Son sınıf öğrencisiyim fakat okulumu uzattım. Erasmus öğrenim hareketliliğine bulunup, bir yıl sonra, artık yılımda Erasmus Öğrenim Hareketliliği’ne katılabilir miyim?
 6. Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) nedir?
 7. Erasmus size ne kazandırır?
 8. Erasmus başvurusu için pasaport gerekli mi?
 9. Erasmus için vize gerekli mi?
 • Erasmus Öğrenim Hareketliliği nedir?

Erasmus öğrenim hareketliliği, YÖK öğrencilerinin bir akademik sene içerisinde bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedeki YÖK anlaşmalı bir eğitim kurumunda eğitimlerini gerçekleştirmesidir.

Eğitim gördüğünüz bölümünüz dahilinde hareketlilik faaliyetine katılabilmeniz için bölümünüzün Avrupa Birliği üyesi ülkedeki Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir YÖK’deki ilgili bölüm ile kurumlararası Erasmus anlaşması olması gerekir.

Sizin eğitim almakta olduğunuz üniversitenin YÖK’e bağlı Erasmus Üniversite Beyannamesine sahip kurumlarının listesini üniversitenizin web sitesinden inceleyebilirsiniz veya international ofis koordinatörünüzden rica edebilirsiniz.

 • Erasmus Öğrenim Hareketliliğinden kimler yararlanabilir?

Bir yükseköğretim kurumunda tam zamanlı olarak eğitim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Erasmus öğrenim hareketliliğinden yararlanabilir.

Programa katılım sağlayabilmek için ilk eleme şartı ortalamanızdır. Eğitiminin ilk senesini, 2 sömestrını bitiren öğrenciler minimum GANO şartını yerine getirdiklerinde programa başvuru yapabilirler.

Programdan yararlanabilmek için gerekli olan minimum akademik ortalama:

 • Önlisans ve lisans öğrencileri için 2.20/4.00,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50/4.00’tür.

Artık yıl olarak tabir edilen dönemde Erasmus öğrenim hareketliliği yapılamamaktadır.

Önlisans 2. sınıf, lisans 4 sınıf öğrencileri artık yılda faydalanmak için programa maalesef başvuramamaktadırlar. Erasmus’a başvurabilmek için minimum eğitim süreleri o akademik yılın sonunda tamamlanmamalıdır.

 • Alttan dersi olan öğrenciler Erasmus Öğrenim Hareketliliği’nden yararlanabilir mi?

Kısaca cevap vermek gerekirse, evet. Detay vermek gerekirse, yukarıda belirttiğimiz minimum akademik ortalamayı elde eden öğrencilerin alttan dersi bulunması Erasmus öğrencisi olmalarına engel değildir.

 • •Alttan derslerimin olduğu durumda alttan derslerimin hepsini Erasmus’a katıldığım kurumda alabilecek miyim?

Erasmus değişim programı sırasında öğrencinin alabileceği kredi maksimum ve minimum olarak (okula bağlı olarak minimal değişiklikler olabilir) bellidir:

 1. 1 akademik dönem için minimum 30 AKTS,
 2. 1 akademik dönem için maksimum ise 40 AKTS olabilir.

Detaylı bilgi için kurumunuzun Erasmus Koordinatörü ile görüşmenizi öneririz.

 

 • Son sınıf öğrencisiyim fakat okulumu uzattım. Erasmus öğrenim hareketliliğine bulunup, bir yıl sonra, artık yılımda Erasmus Öğrenim Hareketliliği’ne katılabilir miyim?

Hayır, son sınıfta olan öğrenciler Erasmus öğrenim hareketliliğinden artık yılda yararlanamaz.

 • Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) nedir?

Erasmus koordinatörünüz tarafından size iletilecek bu belge, öğrenim hareketliliğine gittiğiniz üniversitede alacağınız dersleri ve derslerin kredilerini gösteren belgedir.

Hali hazırda eğitim gördüğünüz okulda karşılığı olan Erasmus derslerinizi eşleştirerek üniversitedeki gerekli mercilerin imza ve onaylarını bu belge üzerinde raporlamanız gerekir.

 • Erasmus size ne kazandırır?

Erasmus’a katılmak öncelikle sizi konfor alanınızdan uzaklaştırır ve kendinizi bulmanızı, keşfetmenizi sağlar.

Yurt dışında belirli bir süre için yeni bir hayat kuracak olmanız sizi endişelendirse de programın sonunda çantanızda birçok kıymetli deneyim ile ülkenize döneceksiniz.

Çok kültürlü sınıflarda eğitim almak, yurtta aynı mutfağı kullanmak dünyanın farklı konumlarından gelen insanlarla kültürel veya kişisel ortak noktalarınızı bulmanızı, farklı noktalarınızı birbirinize öğrenmenizi sağlayarak yeni bağlar kurmanıza vesile olacaktır.

Belki de en yakın arkadaşınızla Erasmus programında tanışacaksınız.

 • Erasmus başvurusu için pasaport gerekli mi?

Erasmus şartlarını tamamlayıp başvurunuzun kabulünden sonra gideceğiniz ülkeye girişte kullanacağınız pasaporta ihtiyacınız vardır. 25 yaşından küçük öğrenciler pasaportları için harç bedeli ödememektedirler.

Erasmus hareketliliğinizden döndüğünüzde pasaportunuzun kaşeli sayfalarının fotokopileri Erasmus koordinatörünüz tarafından istenecektir.

 • Erasmus için vize gerekli mi?

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra (yeşil pasaporta sahip olsanız bile) gideceğiniz ülkenin istediği belgeleri hazırlayarak öğrenim hareketliliğiniz için vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kabul mektubunuz, yabancı dil yeterlilik belgeniz, pasaportunuz, sağlık sigortanız gibi istenilen belgeleri teslim ettikten sonra vize onay sonucunuzu bekleyeceksiniz.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak