Yurt Dışına Bedava Nasıl Çıkarım?

Yorum Yok

Maddi yetersizlikler, tüm dünyada yaşanan pandemi birçok gelişimimizi engelledi ve engelliyor. Yurt dışında okumak, staj yapmak, öğrenilmek istenen dili anadil olarak kullanan insanlarla iş veya okul arkadaşı olmak ve bu sayede kişisel gelişimi ve yabancı dil öğrenimini hızlandırmak kıymetli “hayallerdir”.

Peki ücretsiz şekilde yurt dışına nasıl çıkabiliriz?

Üniversite eğitimine başlayan öğrencilerin daha bilgi sahibi ve aktif olduğu uluslararası öğrenci, gençlik değişim programları kulaktan kulağa yayılarak çocuklara, gençlere ve yetişkinlere ne tür yurtdışı fırsatları sunulduğuna dair gelişmelerden haberdar olunmaya başlandı fakat hala gerekli oranda bilinirliği olmadığını söyleyebiliriz.

Çokça değişim programı olmakla birlikte 18 yaş üstündeki insanlara hitap eden gençlik çalışmalarından bahsedeceğiz.

Şimdiden söyleyelim, bu programların büyük kısmına katılmanız için profesyonel İngilizce bilgisine, mezuniyete, askerliği tamamlamaya vs. gerek yoktur.

Makale İçinde Neler Var?

Yurtdışına Ücretsiz Gitme Yolları

 1. Erasmus
 2. Eurodesk
 3. Türkiye Ulusal Ajans
 4. Salto Youth
 5. European Solidarity Corps
 6. Facebook
 7. Instagram

 

Sıra Kullanılabilcek Yollar Detay Web Sitesi Programlar ücretsiz mi?
1 Erasmus Tıkla Üniversiteniz ile görüşünüz Evet
2 Eurodesk Tıkla eurodesk.ua.gov.tr Evet
3 Türkiye Ulusal Ajans Tıkla ua.gov.tr Evet
4 Salto Youth Tıkla salto-youth.net Evet
5 European Solidarity Corps Tıkla europa.eu/youth Evet
6 Facebook Tıkla Facebook Erasmus Grupları Evet
7 Instagram Tıkla Instagram Erasmusgram Evet

 

 • 1. Erasmus

Bilinirliği en yüksek ve kullanımı en yaygın olan program olan Erasmus programı Avrupa Birliğinin desteği ile üniversiteniz bünyesinde sağlanır. Önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız gerekir. Üniversitenizin International ofisi ve koordinatörü ile görüşmeniz gerekmektedir.

Bu program ile 2 opsiyona sahipsiniz:

 1. Erasmus Öğrenim Hareketliliği
 2. Erasmus Staj Hareketliliği

Ortalamanız yeterli ise İngilizce yeterlilik sınavına tabi tutulursunuz.

Hibeli öğrencilerin hibelerinin %70’i program öncesinde öğrencinin banka hesabına yatırılır. Programı başarılı olarak tamamlayan öğrenciler belgelerini gerekli noktalara teslim ettikten sonra hibenin kalan kısmı öğrencinin banka hesabına yatırılır.

Polonya gibi Euro kullanılmayan Avrupa ülkeleri öğrenciler tarafından daha çok tercih edilir.

Öğrenciler genellikler staj veya ders olmayan günler diğer ülkelere kısa zamanlı geziler planlarlar. Çok girişli (multi) vize alan öğrenciler Erasmus programına gittikleri şehir dışındaki şehir ve ülkeleri de gezme şansına sahiplerdir.

 • 2. Eurodesk

Avrupa’da eğitim için Ulusal Ajans ile dirsek temasında olan Eurodesk kafanızdaki soru işaretlerini gidermek ve size yol çizmenizde yardımcı olmak için çokça ofise sahiptir.

Yüz yüze destek almak için toplamda 64 ilde 106 Eurodesk Temas Noktası Bulunmaktadır. Temas noktaları listesini kontrol edebilirsiniz; http://eurodesk.ua.gov.tr/temas-noktalari.aspx

History | Eurodesk

 • 3. Türkiye Ulusal Ajansı

Türkiye Ulusal Ajansı 2002 yılında Resmi Gazetede tanınmıştır ve o yıldan beri aktif olarak görevini gerçekleştirmektedir, sadece Ankara’da ofisi vardır ve Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar.

Ajans gençlere ve yetişkinlere hitap eden kurslar, eğitimler, stajlar, seminerler, gönüllülük programları, erasmus programları sağlar ve web sitesinden duyurularını yapar.

Avrupa Birliğine bağlı olarak iş birlikleri sağlarlar ve katılımcılar için başvuru formu açarlar. Katılımcıların gönderdikleri CV’ler sonucunda projeye en uygun asil ve yedek katılımcı listesi yayınlarlar. Bu katılımcılarla iletişime geçerler ve süreç başlamış olur.

Devlete var olan güven ile Ulusal Ajansın düzenlediği değişim programlarına başvuru ve katılım sayısı oldukça yüksektir.

Bu sebeple gönderdiğiniz CV’nin her programa ve program konusuna göre baştan hazırlanması gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz. Programa en uygun CV sahipleri projeye katılım için daha fazla şansa sahiptir.

Ulusal-Ajans

 • 4. Salto Youth

Salto Youth eğitimler, kurslar, gençlik değişimleri, seminerler organize eder ve bu projeleri yayınlar. Salto Youth kendi web sitesi üzerinden katılımcıları ve proje sahibi kurumları buluşturur.

Salto ile birçok Avrupa birliği projesinden haberdar olabilirsiniz, proje yazıyorsanız projenize partnerler ve katılımcılar bulabilirsiniz ve katılımcı olarak başvurular yapabilirsiniz.

Başvurunuzu yaparken bilgi paketlerini dikkatlice okumalısınız. Proje başvuru formundaki cevaplarınızı proje sahibi kurum okuduğunda sizin proje için aranan katılımcı olduğunu anlaması için projeyi proje sahibi kadar iyi bilmeli ve soruları bu doğrultuda cevaplamalısınız.

Eğer Türk vatandaşıysanız katılımcılar arasında “Turkey” yazdığı taktirde bu projeye başvurabilirsiniz.

Hangi masrafların karşılanıp karşılanmadığı bilgisini de görüntüleyebilirsiniz:

 • Yol,
 • Konaklama,
 • Yemek,
 • Vize,
 • Sigorta,
 • Cep harçlığı gibi

 

Bazı programlara bireysel başvurabildiğiniz gibi bazı programlara gönderici kuruluşunuz ile başvurmanız ve o kurumu projede temsil etmeniz gerekmektedir. Kendine uygun bir STK bularak bu projelere de katılabilirsiniz.

bedava-yurtdisi

 • 5. European Solidarity Corps

EVS (Avrupa Gönüllülük Hizmeti) için bu web sitesinin filtreleme özelliklerini kullanmanızı öneririz. Hangi ülkeye, hangi proje konusu ile, hangi tarihler arasında gitmek istediğinize dair size uygun projeleri sıralama imkanınız vardır.

Cost bölümünde size sunulan maddi imkanları görüntüleyebilirsiniz. Cep harçlığı, vize, yol, konaklama, yemek gibi ihtiyaçlarınız hangi oranda karşılanacak dikkatlice incelemelisiniz.

Projenin konumu, süresi, konusu ve yaş grubu gibi detayları sizin profilinize uygunluğu konusunda değerlendirip başvurmalısınız. Çokça proje var, size uygun bir proje bulacağınızdan eminiz.

About | European Youth Portal

 • 6. Facebook

Türkiye’de son dönemlerde Facebook kullanımı gençler tarafında azaldığı için bu madde size şaşırtıcı gelebilir fakat değişim programları için kurulmuş çokça Facebook grupları vardır ve bu gruplarda sık duyurular yapılır.

Hangi ülkelerden, hangi tarihlerde, hangi yaş grubundan insanlara ihtiyaç duydukları üzerine paylaşımlarda bulunurlar. Proje tarihine az zaman kaldıysa ve vize almak için gerekli zaman yok ise vize sahibi veya yeşil pasaporta sahip Türk katılımcılar aradıklarını belirttiklerini göreceksiniz.

Açıklamaları dikkatlice okumalısınız, eğer o an vizesiz bir hususi pasaporta sahipseniz farklı projeleri araştırmalısınız.

Fikir olması için örnek bir Facebook grubu: ESC , EVS , ERASMUS+ PROJECTS – Europingram

 • 7. Instagram

Facebook gibi Instagram da büyük bir platform ve dernekler, STK’lar bu platformdan yararlanıyorlar. Post ve Story olarak çokça faydalı paylaşımlarda bulunan birkaç öneri ekleyeceğiz sizler için:

Erasmusgram

Erasmus Plus Türkiye

 

Merak ettiğiniz ayrıntıları bizlere yorumlardan sorabilirsiniz, sizlere yardımcı olmak isteriz, m. Önerilerimiz sonrasında kabul aldığınız projelerden bizleri de haberdar ederseniz mutluluğunuza ortak olmak isteriz. Bol seyahatli günler dileriz.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak