Sosyal Medya ve Pazarlama (Önemli İpuçları)

Yorum Yok

Sosyal medya artık sadece ortaokuldan arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmanın bir yolu değil. Gelişmeleri arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanın ötesinde markalar, işletmeler ve hatta siyaset için güçlü bir platform haline geldi.

Sosyal medya, müşteri hizmetleri için ve içerik pazarlama araç setinizde de güçlü bir araç olabilir ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Kısacası: İçerik açısından sosyal medyaya yatırım yapmak isteğe bağlı değildir; göz ardı edilemeyecek bir zorunluluktur.

Sosyal Medya Tüketimi

Dünya çapında en iyi sosyal ağ siteleri ve uygulamaları şunlardır:

 • • Facebook
 • • YouTube
 • • WhatsApp
 • • Instagram
 • • WeChat
 • • TikTok
 • • Facebook Messenger
 • • Douyin
 • • QQ
 • • Weibo
 • • Kuaishou
 • • Snapchat
 • • Telegram
 • • Pinterest
 • • Twitter
 • • Reddit
 • • Quora

 

Ortalama olarak, insanların 8 sosyal medya hesabı var. –  Statista .sosyal-medya-pazarlaması

Farklı kullanım nedenleri sunan farklı sitelerle, içerik söz konusu olduğunda evrensel bir sosyal medya stratejisi yoktur. Pazar lideri Facebook, sosyal medya kullanıcıları arasında hala üstün durumda.

Şubat 2021 itibariyle, ABD’deki yetişkinlerin %69’u Facebook, %40’ı Instagram, %31’i Pinterest, %28’i LinkedIn ve %23’ü Twitter kullanıyor. Ve Facebook kullanan ABD’li yetişkinlerin %70’i, Facebook’u günde en az bir kez ziyaret ettiğini söylüyor. — Pew Research

Yine de yakın bir çağrı: Küresel internet kullanıcılarının yüzde 14,8’i Instagram’ı favori platformları olarak tanımlarken, bu oran Facebook için yüzde 14,5. – DataReportal

Yetişkin kullanıcıların sosyal medyada platform başına harcadığı süre TikTok ve YouTube’da 46 dakika, Twitter’da 35 dakika, Snapchat, Instagram ve Facebook’ta 30 dakika ve Reddit’te 24 dakikadır. – eMarketer

Bu yüzden hata yapmayın: sosyal medyanın etkilerini görmezden gelmek, içerik pazarlamacıları için ölümcül olabilir.

Tanıtılan İçeriği Kullanma

CMO’ya göre , sosyal medya reklam bütçelerinin önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık yüzde 90 oranında artması bekleniyor. Bir Adobe araştırması, Gen Z ve Millennials’ın sosyal medyada gördükleri reklamların kendileri için diğer kanallardan daha alakalı olduğuna ezici bir çoğunlukla inandıklarını gösteriyor.

ABD sosyal ağ video reklam harcamaları, 2022’de yıldan yıla %20,1 artarak 24,35 milyar ABD Dolarına ulaşacak ve toplam ABD sosyal ağ reklam harcamalarının üçte birinden fazlasını oluşturacak. – eMarketer

Sosyal medya aynı zamanda etkileyici olarak da bilinen ünlüleri sıradan insanlardan başka bir güçlü pazarlama aracı haline getirdi.

Etkileyici pazarlama endüstrisi, 2022 yılına kadar 15 milyar dolara ulaşma yolunda ilerliyor .

İstatistikler yardımcı olsa da, her şeyden önce içerik, her platformun bağlamına uymalı ve markanız için anlamlı olması zorunludur.

Müşteri Etkileşimi Önemli Bir Anahtardır

Markalar, çevrimiçi mesajlarının yalnızca yarısına yanıt veriyor. Sosyal medyada yanıt vermemek, müşteri savunuculuğuna ciddi bir darbe vurabilirken, bir yanıt bunu %20 oranında artırabilir.social-media-marketing

“Bir müşteri sosyal medya aracılığıyla sizinle iletişime geçmek için çaba harcarsa, bir yanıt bekler. Onlara iyi davranın ve onların sadakatine sahip olacaksınız. Onları görmezden gelirseniz veya onlara kötü davranırsanız, kendinizi bir PR kriziyle karşı karşıya bulabilirsiniz… Öfkeli tüketiciler sosyal medyaya yöneldiğinde, mevcut ve potansiyel müşteriler izliyor. Şikayete verdiğiniz yanıtı ve müşteriye nasıl davrandığınızı, fiyat ve kalite gibi diğer faktörlerle birlikte tartarlar. Şikayet eden kişiye kötü davranırsanız, müşterilerinizin bağlılığını bir rakibe çevirme olasılığı yüksektir.” —  Digital Marketing Institute

Sosyal medya doğası gereği etkileşimlidir. İnsanlar doğal olarak şikayetlerini iletmek için sosyal kanallara yönelecek ve doğrudan markalara ulaşacak.

Zamanında ve uygun bir şekilde yanıt vermek için bir plana sahip olmak çok önemlidir.

Sosyal Medya Hikaye Anlatımı

Sosyal medyada başarı, etkili içeriğe bağlıdır. Bunu başarmak için sosyal medya pazarlamacıları, izleyicilerine yalnızca bulundukları yerde değil, yaşamlarında yankı uyandıran bir şeyle de vurmalıdır.

“Müşteriler veya takipçiler içeriğinizi paylaştığında, sizi esasen kendi sosyal ağlarıyla tanıştırırlar. Böylece sizi takip etmeyen veya doğrudan sizinle bağlantı kurmayan kişiler içeriğinizi görebilir ve markanıza maruz kalır. İçeriğinizi beğenirlerse, yeni takipçileriniz veya hayranlarınız olabilirler.”

“Sosyal ağ reklamcılığından en iyi şekilde yararlanmak için, çekirdek kitlenizde iyi performans gösterdiğini bildiğiniz içeriği tanıtın. Büyük ihtimalle doğru insanları daha çok ilgilendirecektir. E-posta ve sosyal ağ aboneleriniz içeriğe tıklıyorsa veya olumlu yorumlar yapıyorsa, muhtemelen reklamcılık için iyi bir adaydır.” – Colleen Jones, Content Marketing for Social Media

Alakalı, iyi hazırlanmış içerik, platform ne olursa olsun en fazla etkiyi elde etmenin en iyi yoludur.

İster eğlence arayanlar için iş yerinde sıkılanlar isterse duygusal tetikleyicileri çeken içerik olsun, hangi içeriğin ve neden işe yaradığına dair bir psikoloji vardır.

“Bireyler belirli bir markayla olumlu bir duygusal ilişkiye sahip olduklarında, şirkete güvenme olasılıkları 8,4 kat, daha fazla satın alma olasılıkları 7,1 kat ve bir şirketin hatasını affetme olasılıkları 6,6 kat daha fazladır.” —  Forbes.com

Yayın Sıklığı ve Kitle Konusu

Sadece hangi platformu ve neden kullandığınıza dair bir bilim değil, aynı zamanda gönderiler arasında doğru sıklık da var. sosyal-medya-pazarlamak

Sosyal medya, sağlık hizmetlerinden seyahate, ağırlamadan pazarlama ve perakendeye kadar endüstriler arasında farklılık gösterir. Herkes kendi sesini bulmalı ve markalarını güçlendirmek için alakalı içerikle doldurmalıdır.

İçerik Bilimi Kurucusu Colleen Jones, “Clout” adlı kitabında şunları yazıyor:

“Sosyal ağ, portalların birçok dezavantajını telafi ediyor” (eskiden Yahoo! gibi). “Birinin arkadaşları ve meslektaşları içerik paylaştığında, alakalı olma olasılığı daha yüksektir.” 

4.65 milyardan fazla insan aktif sosyal medya kullanıcısıdır. Neyse ki, hepsine ulaşmak zorunda değilsiniz; sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak için doğru insanlarla bağlantı kurmanız yeterlidir.

“Tüm insanlara değil, doğru insanlara odaklandığınızda, onlar için alakalı içerik oluşturmak ve sunmak çok daha kolay hale geliyor. Ve içeriğinizin, hedeflerinize ulaşabilmeniz için bu insanları etkileme olasılığı çok daha yüksek olacak” diyor Jones.

Aynı şekilde, hedef kitlenize odaklandığınızda, içerik yayınlamak için en iyi zamanlara ve bunu ne sıklıkta yapacağınıza dair iç görüler geliştireceksiniz.

Farklı sosyal ağlar kendilerini farklı ritimlere borçludur. Twitter’ın akışı ünlü bir şekilde hızlı hareket ederken, Facebook, Instagram ve LinkedIn’deki hız daha yavaş.

CoSchedule tarafından derlenen veriler, Facebook gönderilerinin Perşembe’den Pazar’a kadar en iyi performansı gösterdiğini, Çarşamba’nın ise LinkedIn gönderileri için en güçlü gün olduğunu gösteriyor.

Ayrıca bu araştırmalar, B2C markalarının Facebook’ta paylaşımda bulunmaları için sabah 9, 12 ve 16: 00’nın en iyi zamanları olduğunu, Instagram, Pinterest ve Twitter kullanıcılarının da akşamın ilerleyen saatlerinde aktif olma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Ancak nihayetinde, ortaya koyduğunuz içeriğin kalitesi kendi başına ayakta durmalıdır.

“Sosyal medya içeriği nihai liyakattır. İyi içerik kazanır. Kötü içerik başarısız oluyor.” —  Jay Baer

Potansiyel Tuzaklar

Bir bakıma sosyal medya geleneksel gazeteciliğin yerini alıyor. Ancak bununla birlikte kaçınılmaz risk de geliyor.

Gerçekliği kontrol etmekten gurur duyan gazeteciler tarafından  yazılan haber makalelerinden , yayınlanan içerik üzerinde çok az gözetimi olan veya hiç gözetimi olmayan platformlara geçtiğimizde , doğrulanmamış iddialar çoğaldı.

Veri gizliliği ve sosyal medya gibi siyasi sonuçları haksız yere etkileyen tartışmalar akıllarda ilk sırada yer alıyor.

“Sahte haber” olgusunun yükselişiyle birlikte, sosyal medyada haberlerin veya gerçekten herhangi bir bilginin paylaşılması söz konusu olduğunda, gerçek ve doğruluk artık verili değil.social-media-market

Pew Research Service’in Ocak ayındaki bir araştırmasına göre, her on ABD’li yetişkinden sekizi (yüzde 86) haberlerini bir akıllı telefondan aldıklarını söyledi. Yanlış bilginin neden yayılmaya devam ettiğini görmek kolay. — Forbes.com

Hatta yetişkinlerin %23’ü bilerek veya bilmeyerek sosyal medyada bir “sahte haber” hikayesi paylaştıklarını söylüyor. — Pew Research

Ayrıca aşırı içeriğin daha fazla etkileşim sağladığı ve viral olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bulundu.

Bunu, yanlış haberlerin Twitter gibi platformlarda daha hızlı yayıldığı gerçeğiyle birleştirin ve sosyal medyanın ne kadar güçlü bir araç olduğunu görmek ve saygı duymak kolaydır.

Gördüğümüz gibi, sosyal medya, sadece birkaç yıl önce hayal bile edilemeyecek şekilde mükemmel içerikler aracılığıyla markalar yarattı.

Müşteri  adayları oluşturabilir, hedef kitlenizi büyütebilir ve markanızı yeni pazarlara tanıtabilir.

Bununla birlikte, bir yanlış adım hızla viral olabilir ve tüm yanlış nedenlerle manşetlere çıkabilir.

Paylaşılabilirliği ile bilinen bu alanda riskler yüksektir.

Genel içerik hedeflerinize uyan doğru kanalı seçmek; tek tip, markaya uygun bir ses sunmak; ve en önemlisi, alakalı ve doğru içerik paylaşmak, sosyal medya pazarlama bulmacasının önemli parçalarıdır.

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak