Tasarımcıların Gözdesi Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nedir?

Yorum Yok

Kullanıcı Deneyimi Nedir? Nasıl Tasarlanır?

Tüketim çağını besleyen teknoloji ve ekonomik alım gücünün zorlaşması ile tüketici ile ürün arasında birçok soru işareti oluşmaya başlıyor. Bu ürün ihtiyacım mı yoksa isteğim mi? Bu tür bir ürüne ihtiyacım var ise işime yarayacak olan model bu mu?

Gün içerisinde en çok kullandığımız ihtiyacımız akıllı telefonlarımız. Yeni bir telefon alacağımızda yüksek bir fiyat skalası bize merhaba diyor. Kullanıcı olarak ihtiyacımızı maksimum verimle karşılayacak ve uygun fiyatlı telefon araştırmasına giriyoruz hemen.

Üreticiler de kullanıcıların kendi ürünlerinden satın alım yapması için ön kameranın çözünürlüğünden maske ile yüz tanıma sistemine dek birçok teknoloji ve donanım geliştiriyorlar. Ses seviyesi yükseltme tuşundan ekran kilitleme tuşuna dek tüm donanımın kullanım kolaylığı sağlaması hedefleniyor. Telefonun diğer teknolojik ürünler ile kullanımını iyileştiriyorlar. Amaç kullanıcı memnuniyetini arttırmaktır.

Bizim yazımızda, web sitelerinizde kullanıcı deneyimini geliştirerek iyileştirecek adımlara ve ipuçlarına yer vereceğiz.

UX Nedir?

User Experience’ın ilk harflerinden oluşan UX kavramının türkçesi olan kullanıcı deneyimi nedir, nasıl tasarlamalıyız, UX tasarımcıları neler yapar gibi konuları ele alacağız.

Kullanıcılar ürünü, hizmeti, sistemi kullanırlar ve sonucunda kullanıcı memnuniyetini belirten çıktı elde edilir. Bu elde edilen çıktının değerleri toplamında kullanıcı deneyimini ölçümleyebiliriz. Teknolojinin gelişimini kullanarak kullanıcıların davranışlarını, alışkanlıklarını profesyonelce ölçebiliyoruz. Bu sayede web siteleri ve dijital ürünler, hizmetleri kullanıcı merkezli geliştirebiliyoruz.

UX, en verimli, derinliğe sahip ve besleyici içeriğe sahip tasarım ile trafiği arttıracak teknolojik yardımcıları kullanarak kullanıcıya hizmet vermektir. Kullanıcı ihtiyacı olan bilgiye ulaşmalıdır, gerekli noktalarda kullanıcı yönlendirilmelidir.

Kullanıcı tasarımı beğenmelidir çünkü bu memnuniyet sayesinde kullanıcının sitenizi tekrar ziyaret etme ihtimalini yükseltmektesiniz. Tasarım kullanıcı deneyimine uygun olmalıdır. Limitler belirlenmelidir ve zorlayıcı unsurlar bulunmamalıdır.

UX ve UI İlişkisi

Web ve mobil teknolojiler alanında çalışan yazılımcılar ve programcılar kullanıcı arabirimi tasarımını kullanmaktadırlar. UI olarak bilinen kullanıcı arabirimi tasarımı kullanıcı deneyimi UX’in bilinirliği arttı. Her ne kadar karıştırılsa da UI ile UX birbirinden farklı kavramlardır.

UI, kullanıcı deneyimi için gereklidir fakat kullanıcı arabirim tasarımını kusursuz oluşu kullanıcı deneyiminin de kusursuz olacağı garantisini vermez.

▪ ▪ ▪

Eğer UX Tasarımı hakkında merakınız arttıysa diğer sorularınızın cevabı için Neden UX Designer Olmalısınız, Şirketler Neden UX Tasarımcısına İhtiyaç Duyarlar yazılarımıza sizleri davet ediyoruz.

UX Tasarımı hakkında merak ettiğiniz diğer tüm sorular için yorum bırakabilirsiniz :).

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak