Şirketler Neden UX Tasarımcısına İhtiyaç Duyar?

Yorum Yok

UX alanında çalışan tasarımcılar hakkında yazdığımız UX Nedir, Nasıl UX Designer Olunur ve Neden UX Designer Olmalısınız başlıklı yazılarımızdan sonra şirketlerin perspektifini kullanarak UX designerlar şirketlerin ne tür ihtiyaçlarını tamamladıklarını inceleyeceğiz.

Olağanüstü web sitesi tasarımı ve kullanıcı deneyimi için müşterinizin 0,05 saniyelik ilk izlenimi çok önemlidir. Her şeyin hızlı tüketildiği tüketim çağında müşteriler web siteniz hakkında kısa sürede fikir oluşturur ve incelemelere sizle devam edip etmeyecekleri üzerine karar verirler.

Her sene yazılım geliştirmeye trilyon dolarlar harcanıyor ve başarısız projelerin %25’inin sebebi kullanıcı deneyimi sorunlarıdır.

UX designer ile çalıştığınızda sadece projenizin başarısız olmasını engellemezsiniz, bu iş kolu şirketinize birçok temel avantaj sağlayacaktır. Müşteri psikolojisi, markalaşma, pazar araştırması, tasarım ve teknoloji gibi birçok alanı dengeleyerek müşteri ile ürün arasında net ve rahat bir etkileşim sağlanır.

Potansiyel müşterilerinizi daimi kılmak ve sayısız kazanç için işletmenizin kullanıcı deneyimi tasarımına ihtiyacı var.

UX Tasarımcısı İşletmelere Nasıl Değer Katabilir?

Şirketiniz için UX Tasarım Avantajları

  • ▪Geliştirme Maliyetlerini Azaltın

İyi inşa edilmiş UX olmadan projenizin gerçek maliyetinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? 

Forrester araştırmasına göre , kullanıcı deneyimine yatırım yapan işletmeler, müşteri edinme maliyetlerini düşürdüğünü ve destek giderlerini azalttığını bildiriyor. Kullanıcı merkezli bir yaklaşım, tasarım ve geliştirme boyunca yeniden çalışmak için para, zaman ve çabadan tasarruf sağlar.

Erken kullanılabilirlik testleri, hatalara neden olan tasarım özelliklerini tanımlar. Gerçek kullanıcılarla test edilmezse, bu sorunlar aksi takdirde göz ardı edilebilir ve daha sonraki bir aşamada bir proje boyunca maliyetli geliştirme çalışmalarına yol açabilir.

Doğru bir UX tasarım metodolojisini izlemeden doğru olana kadar ürün özelliklerini birkaç kez yeniden yükleyeceksiniz. Geliştirmek istediğiniz çözümü belirlemeden önce, geliştirme ekibiniz çok sayıda seçeneği deneyecektir.

UX tasarımı, geliştirme süreci başlamadan önce çok sayıda fikri uygun maliyetli, düşük riskli bir şekilde keşfetmenize ve test etmenize olanak tanır. Bu aktivite, kuruluşlar için büyük zaman ve para tasarrufu sağlar.

Ayrıca, bir projeye UX tasarımcılarını dahil etmezseniz, rolleri genellikle iş analistleri veya geliştiriciler tarafından yerine getirilir. Mühendisler profesyonel olsalar da tasarımcı değiller ve UX tasarımcısının yapacağı gibi harika sonuçlar veremezler. 

UX araştırmacısını işe almanın akıllıca bir seçim olmasının ve işinize önemli ölçüde yardımcı olabilmesinin birçok nedeni vardır.

  • ▪İş Hedeflerinize Ulaşın

UX sadece estetikle ilgili değildir. Tech Report 2017’de Tasarım şunları belirtir:

“Tasarım sadece güzellikle ilgili değildir; bu pazar alaka düzeyi ve anlamlı sonuçlarla ilgilidir.”

UX Tasarımcıları, güzel düzenlemeler üretmekten çok daha fazlasını yapar . Ürününüzle etkileşime giren müşterilerinizin uçtan uca yolculuğunu analiz eder, fırsatlar bulur ve iş hedeflerinize ulaşmak için konseptler geliştirirler.

Tasarım odaklı düşünme gibi tasarım yöntemleri, iş metriklerinizi iyileştirmenize yol açabilir. Tasarımcıları ürününüzün erken bir aşamasında dahil etmek, rekabette öne geçmenize yardımcı olabilir.

UX Strategy adlı kitabında Jaime Levy, iş stratejisi ile UX Tasarımının kesişimine odaklanarak metriklerinizi iyileştirme yöntemlerini keşfediyor. Aşağıda listelenen UX Stratejisinin 4 İlkesinden yalnızca biri gerçek tasarıma odaklanır :

  1. İş Stratejisi
  2. Değer Yeniliği
  3. Doğrulanmış Kullanıcı Araştırması
  4. Katil UX Tasarımı
  • ▪Müşterilerinizi Anlayın

Paul Graham, Startup’ları Öldüren 18 Hata başlıklı makalesinde , startupların başarısız olmasının genel nedenini şu şekilde açıklıyor:

“Bir bakıma startupları öldüren tek bir hata var: Kullanıcıların istediği bir şeyi yapmamak. Kullanıcıların istediği bir şey yaparsanız, başka ne yaparsanız yapın veya yapmazsanız, muhtemelen iyi olacaksınız. Ve eğer kullanıcıların istediği bir şeyi yapmazsanız, ne yaparsanız yapın ya da yapmazsanız ölürsünüz.”

ux-tasarım

Siz müşteriniz değilsiniz. UX Tasarımcılarının şirketinize getirdiği şey, gerçek müşterilerle gerçek konuşmalar yapmaktır. Böylece, kullanıcı deneyimini erkenden dahil edenler, sahne arkasında neler olduğunu görebilir ve iş hedeflerini buna göre ayarlayabilir, hatta hedeflerini değiştirebilir.

  • ▪Fikirlerinizi Oluşturmadan Önce Test Edin

Hiçkimse bir şeyi ilk seferde doğru anlamaz. Fikirlerinizi çok erken bir aşamada test etmek size çok zaman ve para kazandırabilir. Kullanıcılarımız tarafından en iyi yankıyı bulmak için prejenin 3-4 farklı konseptini kağıt eskizlerini hızlı bir şekilde test etmekte fayda görüyoruz.

UX Tasarımcıları ayrıca, gerçek ürünü simüle edecek ve siz asıl ürünü geliştirmeye başlamadan önce müşterilerinizin önüne getirecek bir prototipi hızla oluşturabilir. Kullanıcı testlerinden elde edilen bilgiler, özelliklere öncelik vermenize ve ürününüzü geliştirmekte olduğunuz yönü hedeflemenize yardımcı olabilir.

Bir fikriniz varsa ve ekiplerinizin bu konuda farklı görüşleri varsa, test edin. Müşterinizden gelen bir girdiyi görmek, neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir, bu nedenle iş ekibinizi test oturumuna davet edin.

Test hızlı ve ucuz olabilir. Ürününüzü 5 kişiyle test ederseniz ve 4 kişi aynı şeyi söylüyorsa incelemeye başlamalısınız. Müşterilerinizin tepkisinin altında yatan nedeni belirlemek ve sorunun kökünü çözmek için 5 Whys’a sorun .

İşletmeler ve tasarımcılar birbirlerinden açıkça kâr edebilirken, hala küresel bir eğilim haline geliyor. İşbirliğinin yayılmasını engelleyen iki ana engel olduğuna inanıyorum:

  1. İşletmeler tasarımın kendilerine sağlayabileceği faydaların farkında değiller.
  2. Tasarımcıların hala iş konuşmayı, fikirlerini tasarımcı olmayanlara açıklamayı ve teknolojinin kısıtlamalarını anlamayı öğrenmesi gerekiyor.

Daha iyi ürünler göndermek için her iki taraf da birbirinden daha fazla haberdar olmalı ve birbirinden öğrenmelidir. Bununla birlikte, işletmenizin şu anda bir tasarımcıya ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Ekibinizle konuşun ve kararınızda size yardımcı olabilecek UX’e özel işe alma kılavuzlarına bakın.

 

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak