SEO ve Hızlı Indexlenme Taktikleri

15 Yorum

Google gözünde oluşan site inceleme teknikleri ile sitenizin hızlı ve dakikalar içinde index alan bir arama motoru optimizasyonu dostu bir siteye dönüşmesi aslında o kadar da zor bir sorun değildir. Eminim ki bu yazıları okuduktan sonra siteleriniz üzerinde uygulamanız sonucunda az çok bir verim ve fayda sağlayacaksınız. Peki, bu google dediğimiz dev için seo uyumlu site index alma süresini en aza nasıl indirgeyeceğiz?

Unutmayın ki bir ürünü ilk siz tanıtır iseniz ve o ürün bir satış ve ilgi patlaması görürse bu kampanyadan en çok fayda sağlayacak kişi siz olmalısınız. Bu yüzden de sizde bu indexlenme süresi yarışına kendinizi katmalısınız.

 • Yayınlayacağınız yazılara yapacağınız uygulamalar
  İndex güncelliği ve yeniliği
  Google Toolbar kullanarak yaranmaya çalışma
  Yazılarınıza yorum yapılmasına teşvik edilmesi için ufak yarışmalar
  Yazılarda ufak çaplı değişiklikler ile yaz güncelleme
  Sidebar bölümünde son yazılar bölümü oluşturma
  Yayınlarınızın sonunda benzer yazılar linkleri verilmesi
  Sosyal platformların önemi
  Sitemap ile google’a gösteriş yapmak
  Özgün ve güncel içerik sayesinde yükselmek
  Ping siteleri ile değişiklikleri google devine bildirin
  İmleme siteleri ile sitenizin tavsiyelerini arttırın

Önemli Not: Şimdi sizlerin bunlara sıra ile açıklamasını ve yönlendirmelerini yapacağım yalnız konuya tamamen girmeden önce seo için en önemli etkenlerin doğallık, çeşitlilik, sadelik, farklılık olduğunun yineleyerek altını çiziyorum. Şimdi geçelim konumuza.

Yayınlayacağınız Yazılara Yapacağınız Uygulamalar

SEO ve Hızlı Indexlenme Taktikleri

SEO ve Hızlı Indexlenme Taktikleri

Yazılarınız içerisinde link vermek istediğiniz kelimeleri kalın, italik, renkli olarak ya da eklentiler sayesinde otomatik link verme ile yazı içinde yineleyebilirsiniz. Yazılarda kullanacağınız etiket ve anahtar kelimeler seçiminizde, sitenin yükselmek istediği anahtar kelime dışında çeşitlendirdiğiniz alternatif anahtar kelimeler kullanarak da ana anahtar kelimenizi desteklemeniz çok iyi bir etki verecektir. Örneğin sitemizin yükseltmek istediğimiz ana anahtar kelimesi “oyun” ise yazılarda oran bakımından 10 tane oyun etiketi kullanıyorsanız oyun indir üç defa, oyun tanıtımı beş defa, oyun konsolları iki defa gibi çeşitlilik ile bunu google devine hissettirmelisiniz.

İndex Güncelliği ve Yeniliği

Ana sayfanızdaki popülerliğiniz sayesinde seo için bundan bir fayda daha sağlayabilirsiniz oda hızlı indexlenme tekniği olarak kullanılmaktadır. Sonuç itibari ile google devi gözünden düşünürsek google ana sayfanıza ne kadar sık gelir ise ana sayfanız da göstereceğiniz son yazılar ve son yorumlar anahtar kelime belirtmelerini de o kadar kısa sürede keşif ederek google da bulunan indexlerinize eklenecektir.

Google Toolbar Kullanarak Yaranmaya Çalışmak

Öncelikle bilgisayarınıza google Toolbar yükleyerek bu işleme başlayabilirsiniz. Bunun nedeni ise google devinin yeni yayınlanan sayfaları fark etmeni için yaptığı silahı onun aleyhine kullanarak size avantaj olarak sağlamaktadır. Yeni yayınladığınız sayfaları bu google Toolbar ile birlikte gezerek google devinin de bu sayfaları fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Yazılarınıza Yorum Yapılmasına Teşvik Edilmesi için Ufak Yarışmalar

Piyasa da bulunan seo düşmanı yorum yapma canavarları, bu işi ücret karşılığında yapan kişiler mevcut bulunmaktadır. Ama bunlar aynı ip üzerinden bu yorumları attıkları için google bir spam kokusu alabilmekte ve sandbox da gecikmeden arkasından gelebilmektedir. Bu yüzden size tavsiyem bir yarışma düzenleyerek yorum atarak yarışmaya katılmalarını sağlayın sonrasında katılan yarışmacılara birer numara verin. Yarışma bitiminde Random.org sitesine girerek bir çekiliş yapın ve çıkan sayıya sahip katılımcıya ufak bir miktar,mp3 player, flash bellek gibi hediyeler verin ve bu yarışmaları seviye seviye daha da yükselterek hem katılımcı sayısını hem de hediyeleri yükseltin.

Sidebar Bölümünde Son Yazılar Bölümü Oluşturmanın Faydaları

Bu teknik ile google botlarını teşvike yönelik bir numara çekiyoruz. Google botlarının herhangi bir yazınızı ziyarete gelmesi ile sitenizin sağ veya sol tarafında oluşturduğunuz son yazılar bölümü ile bu yazılarınıza da yönlendirerek kısa sürede İndex almasına yardımcı olacaktır. Etkili bir yöntem olduğunu savunmaktayız en azından seo ve site popülerliği için.

Yayınlarınızın Sonunda Benzer Yazılar Linkleri Verilmesi

Yayınladığınız yazıların en altında bazı sitelerde gördüğünüz gibi benzer yazılar tekniği ile diğer benzer konulara yönlendirme yapılmaktadır. Bu teknik hem kullanıcıların daha fazla sitede durmasını hem de google botlarının indexlenmemiş sayfalara ulaşmasını sağlamaktadır. Tavsiye ettiğimiz bir teknik olarak görülmektedir.

Sosyal Platformların Önemi

Sosyal sitelerin seo önemi oldukça büyüktür ve arasına imleme siteleri de dâhil olsa da bu sosyal sitelerden kastım facebook, twitter, youtube, friendfeed, dilicious gibi sosyal ve takipçisi çok platformlardır. Bu ana beş platformdan profiller alın hepsini birbirleri ile senkronize edin. Sonrasında yeni yayınladığınız yazının linkini bu profillerinizden biri ile paylaşmanız demek bütün profilleriniz ile paylaşmanız anlamına gelecektir otomatik olarak.
Bu teknik ile denenerek etkileri tecrübe kazandırmıştır.

Sitemap ile Google Devine Gösteriş Yapmak

Sitemap sayesinde yayınlanan yeni içerikler, ana sayfadan ve alt sayfalardan yapılan link çıkışları, hizmet için açtığınız yeni linkler ve site bölümlerini düzenli olarak sık sık güncelleyerek google devine sitenizde yenilikler ve yeni içerikler olduğunu bildiriniz. Google devinin webmaster araçları bölümünden mevcut olan site haritanızı tekrar yükleyebilirsiniz.

Özgün ve Güncel İçerik Sayesinde Yükselmek

Google devi her zaman seo konusunda yenilikleri ve farklılıkları sever sözcüğünü bu teknikte daha iyi anlayacaksınız. Yenilik konusunda bir içeriği ilk olarak siz yayınlarsanız bu google için bir yeniliktir ve google devi her zaman rağbet görsün görmesin yeni bir paylaşımı(kopya içerik olmayan) hiçbir zaman mükâfatsız bırakmaz ve ödüllendirir. Bu yüzden on tane kopya içerik dolduracağınıza sitenizde üç tane özgün içerik daha değerlidir. Farklılık dediğimiz tanımda zaten burada devreye girmektedir yani hiçbir yerde olmayan başka sitelerde alıntı şeklinde çekilmemiş tamamen site sahibinin çalışmaları sonucu ortaya çıkmış hizmetler bütünüdür. Bu sefer google devinin bakış açısı iyi yönde değişmektedir.

Ping Siteleri ile Değişiklikleri Google Devine Bildirin

Ping sitelerini kullanarak sürekli yeni eklediğiniz yazıların bildirimini yaparak bende buradayım diye google devine hissettirin. Bazı internet sitesi sistemleri gibi sizinde siteniz hazır ping yöntemlerini destekliyor ise bunların ayarlarını uyarlayarak yapabilirsiniz. Arada bir kontrol etmenizde yarar var. Böyle bir özellik bulunmuyor ise kullandığınız tasarımda doğal olarak bu yöntemleri elle manüel bir şekilde yapmanız gerekecektir. Unutmayın ki ter
dökmeden bilek bükemezsiniz.

İmleme Siteleri ile Sitenizin Tavsiyelerini Arttırın

Dakikalar içinde beklide binlerce içerik ve yeni paylaşım girilen imleme siteleri adeta google ve diğer arama robotu botlarını esir alarak sürekli onları meşgul etmektedirler. Bu sayede size de bu pastadan biraz pay çıkarmak göze batacak bir şey olmaz. Aynı şekilde sosyal paylaşım sitelerinde yaptığımız gibi burada da yayınladığınız yeni içeriklerini paylaşarak google botlarını kendi sitenize de çekmelisiniz. Yalnız imleme yapacağınız sitelerin güncellenme sıklıklarına dikkat ederek en çok güncellenen ve içerik girilen siteleri tercih etmenizde yarar
vardır.

Hızlı indexlenme teknikleri konusunda elimden ve dilimden geldiğince bir şeyler paylaşmak istedim. Belki bunlardan bazı teknikleri biliyorsunuzdur ama bilmediklerinizde vardır. Unutmayın ki benimde bilmediğim birçok şey vardır. Seo yapılması sabır isteyen ve başarıya paralel denklem halinde yükselen zahmetli bir iştir. Hızlı indexlenme teknikleri sayesinde sitelerinizde farkları göreceksiniz. Eksiksiz bir şekilde yapmanız sonucunda sizde sitenize google botlarını mahsur ederek hiç çıkmamalarını sağlayabilirsiniz. Hayırlı seolar…

2005 yılından beri seo ve adwords konusunda çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu alanda bir çok kurumsal firmayı üst sıralara çıkartarak müşteri potansiyeli sağladım. Google adwords iş ortağı sertifikam ve Türkiyede seo konusunda düzenlenen bir çok yarışmada derecem vardır.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
15 Yorum
  • Gökhan Manav
  • 14 Ağustos 2014
  Cevapla

  Ben yaklaşık yıldır mobilkaynaklari.com adlı sitem için birtakım çalışmalar yürütüyorum.Çok fazla başarılı olduğum söylenemez.Piyasa birtakım hit arttırma siteleri var.Yerli ve yabancı.Bunların artıları ve eksileri hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Bu arada yukarıdaki bilgiler için teşekkürler…

  • indir gitsin
  • 22 Ağustos 2012
  Cevapla

  çok güzel bir yazı ve çok faydalı bu güzel bilgiler için çok tşkler.

  • Derscalisiyorum
  • 06 Mart 2012
  Cevapla

  Güzel bir makale olmuş.Teşekkürler

  • tolga
  • 02 Şubat 2012
  Cevapla

  özgün makale bu olmalı :)

 1. Cevapla

  Makale için teşekkürler.
  Yazılarımızın altına gelen spam mesajları genelde sileriz. Bu mesajların içeriğini değiştirip yayınlamak seo açısından olumlu mudur?

   • myrize
   • 19 Aralık 2011
   Cevapla

   Yorumlar sitenizin dilinde ise ve bir mantık teşkil ediyorsa linkleri kaldırarak onaylamanız siteniz için mantıklı olacaktır. Yorumların bütün hepsini bir anda değilde ara ara onaylamanız güncellik açısından dahada faydalı olacaktır.

    • toygar
    • 19 Aralık 2011
    Cevapla

    Ne yazık ki yorumlar yabancı dilde, konu ile alakasız ve kendi sitelerinin linkini verme amaçlı oluyor. Son zamanlarda günde yaklaşık 20 tane bu tür yorum geliyor. Statcounter’dan incelediğimde bu kişilerin siteye girişleri görünmüyor. Sanırım bir yazılım aracılığıyla otomatik gönderiliyor. Bir kaç tanesinin içeriğini silip kendi yorumumu yazdım ama yapılan işin faydası yoksa bir anlamı kalmıyor tabii. Makalenizi görünce aklıma geldi, sormak istedim.

     • myrize
     • 25 Aralık 2011
     Cevapla

     Yorumlardan kurtulmak için aksimet kurmanız gerekir. Sitenizde paylaşmış olduğunuz içerikleri daha doyurucu yaparak insanların yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • David Ledurinta
  • 13 Aralık 2011
  Cevapla

  Bu konuda merakla inceleme yapıyorum.

  • ekib
  • 12 Aralık 2011
  Cevapla

  hocam çok sade anlaşılır bir makale olmuş teşekkürler

  • Muhammet Nur
  • 27 Kasım 2011
  Cevapla

  Kişisel blogumda bu konuda belirttiğiniz bütün teknikleri tek tek uyguklamaya başlayacağım gayet mantıklı yöntemler.
  Buna bezer makalelerinizi merakla bekliyoruz.

  • meltem uzun
  • 20 Kasım 2011
  Cevapla

  seo adına çok iyi gerçekten teşekkürler, tabi sadece bunlar yetmiyor, seo çok geniş sektör :)

  • fakir
  • 27 Ekim 2011
  Cevapla

  Harika bir yazı gerçekten çok emek vermişsin ellerine sağlık..

  • volkan serhat özen
  • 16 Ekim 2011
  Cevapla

  çok haklısınız hocam, gerçekten harika bir yorum katmışsınız seo ya :)

  • oyun forum
  • 16 Ekim 2011
  Cevapla

  Başarılı bır yazı olmuş.Teşekkurler

 

Yorum Bırak