SEO İçin Kodlama: Kodlama Becerileri ile SEO Başarısını Artırmanın 10 Yolu

Yorum Yok

Kodlama becerisi kazanarak SEO‘nuzu en başarılı SEO haline getirebilirsiniz.

Başarılı bir SEO olmak için yazılımcı olmak gerekli değildir.

Kodlama yeterliliği SEO için ilk koşul olarak belirtilemez fakat bir işin her şeyini her işin bir şeyini bilmekte fayda vardır. Kodlama üzerine beceri kazanmanız size daha çok kazandıracaktır.

Peki kodlamak SEO’ya neyi nasıl kazandıracak? İncelemeye başlayalım.

1. HTML ve SEO

HTML web sitesinin iskeletidir. Bir evin zemini, kapısı, çatısı gibi temel parçaları HTML ile oluştururuz.

HTML bilgisine sahip şekilde SEO yapıldığında kötü ve kalabalık kodlamaların önüne geçilir. Yapılandırma en doğru biçimde yapılır.

HTML kodlamasında hata olması durumunda arama motorları web sitenizi doğru biçimde tarayamayabilir ve problemler ortaya çıkmaya başlar.

HTML özellikleri ile gelen sınırlandırmalar bilinmelidir.kodlama-seo

  • <head> bölümünde (tarayıcıların ve botların okuduğu) hangi öğelerin kullanılması gerektiği,
  • <body> bölümünde (kullanıcıların görüntülediği) öğelerin nasıl kullanılması gerektiğine karar verilir.

Meta verilerin içinde bulunması gereken <head> bölümüne <body> öğelerini (<a> veya <div> gibi) eklediğinizde arama motorları web sitenizde bir problem olduğunu okuyacaktır.

Sıralama almak istediğiniz içeriğinizin kodlarında var olan problem sebebiyle dizine eklenmeyecektir.

 

  • ▪400 Hata Mesajı

Kodlama bilgisi eksikliği sebebi ile ortaya çıkabilecek bir diğer örnek de 400 hata mesajıdır.

Bir kesim SEO’cu bu kodun kötü olduğuna inanır çünkü hata kodu olarak adlandırılır. Bu lehinize kullanmanız gereken bir hata kodudur.

Sayfanızın o an mevcut olmadığını belirten kod eksiklerinizi tamamlamanız için size uyarıda bulunur. Tarayıcı sayfanız için Request’in hatalı olduğunu ifade eder çünkü gönderilen istek hatalıdır. Arama geçmişi ve çerez temizliği yapılmalıdır.

Var olabilecek sorunların tespiti ve çözümü için kodlama becerisini göz ardı edemeyiz. Yanı sıra kodlama beceri eksikliğinin getireceği doğru bilinen yanlış bilgilerin doğmasına sebep olacaktır.

2. Yapılandırılmış Veriler

Yazılımcıların veri yapıları ve algoritmalar olarak adlandırdığı alandır. Yapılandırılmış verilerin kodun nasıl yazılacağını yöneten kuralları vardır.

Schema.org ile yapılandırılmış verileri ifade etmenin birkaç farklı yöntemi vardır. Google’ın tercihi olan JSON-LD yapılandırılmış veriler, okunabilirliği en kolay olandır ve sorunları çözmeyi kolaylaştırır.

HTML gibi, JSON-LD’nin de nasıl yazıldığını yöneten kuralları vardır; burada yapılandırılmış verilerin bir konusuna (type adı verilir) ve ardından o konunun niteliklerine (property adı verilir) sahip olduğunuz iç içe geçmiş bir yapı bulunur.seo-data

HTML veya başka bir biçimlendirme dili bilmiyor olsanız da JSON-LD yapılandırılmış verilerini anlamak kolaydır.

Yapılandırılmış verilerin nasıl kodlanacağını anlamanın faydaları göz ardı edilemez.

Doğru yapılandırılmış veri işaretlemesi, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarının (diğer bir deyişle SERP’ler) en üstünde yer alan ve oldukça arzulanan zengin sonuç konumlarının çoğuna ulaşmak için gereklidir.

Yanlış yapılandırılmış veri işaretlemesi, o web sayfasını zengin sonuçlar için uygun hale getirmeyecektir.

JSON-LD yapılandırılmış verilerinin geçerli olup olmadığını ve zengin bir sonuç için uygun olup olmadığını doğrulamak için Google’ın yapılandırılmış veri işaretleme denetleyicisine güvenilebilir.

Manuel sorun giderme özelliği önemlidir, çünkü Google’ın yapılandırılmış veri denetleyicisi size sorunun ne zaman bozulduğunu söyler ve nerede bozulduğuna dair genel bir fikir verir. Yine de, nasıl düzelteceğinizi söylemez.

Elbette eklentilere güvenebilirsiniz ancak yapılandırılmış veri özellikleri sürekli gelişir ve eklentiler her zaman yeterince hızlı olmaz. Ayrıca, her durum için her zaman yeterince spesifik değildirler.

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırken , rekabette en yüksek avantajı elde etmek için JSON-LD yapılandırılmış verilerinin nasıl kodlanacağını bilmek genellikle en iyisidir .

3. Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurun

Sizin anlamadığınız durumu müşterinize anlatmanız, aktarmanız imkansızdır.

Nasıl kodlanacağını biliyor olmanız süreci müşterinize anlatmanızı daha kolaylaştırmış olacak.

Örneğin, yapılandırılmış verilerin nasıl kodlanacağını bilmek, SEO’ya yalnızca yapılandırılmış verileri birleştirmenin uygun olduğunu açıklamakla kalmaz, aynı zamanda bunu yapmanın faydalarını ve nasıl yapılacağını açıklamayı da sağlar.kodlama-data

Nasıl kod yazılacağını bilmek, bir müşterinin aynı şeyi yapmak için şişirilmiş bir eklenti yüklemekten kaçınmak için WordPress web sitesinin alt tema function.php dosyasına yalnızca birkaç satır kod bırakması gerektiğini açıklamasını sağlar.

Kodlama becerisi olmayan bir SEO’nun function.php dosya çözümünü bile bilmeyeceğini bir kenara bırakırsak, kod yazan ve PHP’de okuryazar olan bir kişi, kodlama çözümü yerine bir eklenti kullanmanın ne zaman daha iyi olduğunu anlayabilir ve ardından müşteriye açıklayabilir. .

Nasıl kod yazılacağını bilmek, HTML koduna bakma ve sitenin neden yeterince dizine eklenmediğini veya kötü performans gösterdiğini anlama yeteneği verir.

Zayıf düzeyde kodlamaya sahip bir e-ticaret sitesi ısmarladığınızda sonrasında çözmeniz gereken problemler oluşacak.

Sadece site genelindeki kodları düzeltmek, sitenin içeriğinin doğru bir şekilde dizine eklenmesini sağlar.

HTML bilmek, hataları yakalamaya ve ardından müşteriye sorunlu kısmın neden bozulduğunu ve nasıl düzeltebileceklerini açıklamayı sağlar.

4. Bilgi Güçtür, “.htaccess” Öğren

.htaccess öğrenmesi kısmen zor ama nasıl kullanılacağını anlaması oldukça kolay bir dildir.

.htaccess’in yararlarını ve ne işe yaradığını ve ardından onu bir dosyaya nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek genellikle bir kişiyi çok ileri götürebilir.

Örneğin, HTTP’yi HTTPS’ye yönlendirmek için bir eklenti, değişen belirli sayfaları yeniden yönlendirmek için bir eklenti ve bozuk URL’leri doğru URL’ye düzeltmek için bir eklenti kullanabilirsiniz.

Ancak tüm bunlar bir .htaccess dosyasıyla gerçekleştirilebilir.

Kendinizi .htaccess konusunda eğitmek için zaman ayırmak, başka bir eklentiye başvurmadan bir web sitesini nasıl geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

  • ▪ .htaccess dosyası, diğer sitelerin resimlerinize ve diğer medya dosyalarınıza bağlanmasını (hotlinking) engellemek için de kullanılabilir.
  • ▪ .htaccess dosyasının kullanımı, bir web sitesine tekrar tekrar erişen kötü botların IP adresi aralıklarını engelleyerek sahte botların içeriğinizi kopyalamasını durdurmak için bile kullanılabilir .
  • ▪ .htaccess dosyasıyla böyle bir şey yapmak, IP adreslerini bir veritabanına yazan bir eklenti veya mod kullanmaktan çok daha iyidir, çünkü bir veritabanına on binlerce ila milyonlarca IP adresi eklemek sitenizi önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

5. Gizli Sorunları Teşhis Edin

Kodlamada var olan problemler HTML kodunda görüntülenmez.

Sitelerin çoğu şablonludur ve HTML doğrulayıcı kullanılır. Doğrulayıcının kullanımını öğrenmek basittir ancak verileri yorumlamak için HTML’i anlamak gereklidir.

Site yöneticisi kodlama hatalarını, parantezler,, noktalı virgülleri önemsemesi gerektiğini bilmelidir. Minik eksiklikler tüm sitenin düzenini bozabilir. Dikkatle incelenmelidir.sorunlari-bul

Kodda standart olmayan bir karakterin kullanılması, bir alıntı gibi , beklenen düz tırnak işareti ( ” “ ) yerine kıvırcık tırnak işareti ( “ ”) kullanmak gibi hemen değişikliğin fark edilemeyecek biçimde olabilir.

Bu hata genellikle, birisi varsayılan özellik olarak akıllı tırnak işaretleri ekleyen bir yazılım cihazından kod kopyaladığında oluşur.

Kıvrımlı tırnak sorunu, bir web sayfasının dizine alınma ve ayrıştırılma şeklini önemli ölçüde bozabilir.

 

Bunun anlamı, HTML kodunda böyle bir şey kullanırsanız:

<meta adı=  robotlar  içerik=  noindex  >

Kıvırcık tırnaklar (akıllı tırnaklar) onu bir meta robots etiketi olarak görmesini engellediği ve bu nedenle içeriği dizine eklemeye devam edeceği için Google bunu görmeyecek.

Başka bir örnek;

Bir bağlantıyı bu şekilde kodlarsanız:

<a href="seo.com/test.htm">seo</a>

Bağlantı şu şekilde yorumlanacaktır:

https://seo.com/test.htm

Ancak aynı kod için kıvrımlı tırnak işaretleri kullanırsanız:

<a href=“seo.com/test.htm”>seo</a>

Bağlantı şu şekilde yorumlanacaktır:

https://%E2%80%9Cexample.com/test.htm%E2%80%9D

Bu tür hatalar, bir denetim aracının otomatik olarak bulup listeye ekleyeceği türden şeyler değildir. Bu sebeple HTML okuyan biri siteyi inceleyene dek tarama hatasının kaynağı bulunamayacaktır.

6. SEO Çıkmazlarını Kodlama ile Çözebilirsiniz

Her site sahibi hemen hemen aynı platformları, aynı optimizasyon eklentilerini, aynı içerik stratejilerini kullanarak birbirlerine rakip olmayı hedeflerler.

Aynı araçları kullanan siteler birçok alanda eşittir ve üstünlükleri söz konusu değildir.kodlama-becerisi

Kodlama becerisi bu tarz eşitliklerde sizi adımlarca öteye taşıyabilir ve zinciri kırabilirsiniz.

Kodlama becerileri, bir SEO’nun şablonları, CSS‘yi ve JavaScript’i geliştiren çözümler uygulamasına olanak tanır.

Örneğin, birçok şablon, yan paneldeki gezinme gibi bir başlık öğesi gerektirmeyen şeyler için başlıkların serbest kullanımıyla birlikte gönderilir.

Kodlama becerileriyle, bir alt tema oluşturmak ve sahte başlık öğelerini, sayfa öğelerini biçimlendirmek için başlıkları değil CSS’yi kullanacak şekilde düzeltmek kolaydır.

Daha kullanıcı dostu olması için bir şablonun bölümlerini tamamen değiştirmek, renk körü ziyaretçiler için daha erişilebilir olmaları için çeşitli sayfa öğelerinin renklerini değiştirmek ve dinamik içerik parçaları eklemek için kodlama beceri kullanılabilir. Başlık etiketlerini özel yapmak ve bir web sayfasının gereksiz kısımlarını kaldırmak için PHP kullanılabilir.

Rakiplerin en yüksek düzeyde optimize edildiği ve avantaj sağlamanın önemli olduğu rekabetçi nişlerde özellikle önemlidir.

7.Web Sitesi Güvenliği

Web sitesi güvenliği, bir SEO’nun endişelenmesi gereken bir şey gibi görünmüyor.

Ancak, saldırıya uğramış bir sitesinin arama sıralamaları kaybolmaya başladığında, web sitesi güvenliğinin gerçekten bir SEO sorunu olduğu çok açık hale geliyor.

PHP dosyalarının belirli bir içerik yönetim sistemi (CMS) içinde nasıl çalıştığına dair genel bir anlayış kazanarak nasıl kod yazılacağını bilmek, bir bilgisayar korsanlığı olayının gizemini çözmeye yardımcı olabilir.

PHP’nin nasıl çalıştığının ve CMS’nin tüm bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığının ana hatlarını bilmek, neyin yanlış gittiğini ve sorunların nasıl çözüleceğini anlamak için uzun bir yol kat eder.güvenlik-seo

JavaScript bilgisi de yararlıdır. Çoğu hack, JavaScript dosyalarını yüklemeye veya JavaScript’i diğer dosyalara enjekte etmeye dayanır.

Yakın zamanda değiştirilen JavaScript dosyalarının analiz edilmesi, bir sitenin saldırıya uğradığını doğrulamaya yardımcı olabilir.

Daha da önemlisi, bilgisayar korsanlığından belirli bir eklentinin mi yoksa WordPress’in kendisinin mi sorumlu olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Google, saldırıya uğramış bir site hakkında Google Arama Konsolu aracılığıyla site sahibini bilgilendirebilir, ancak Google Arama Konsolu bunu sizin için düzeltmez.

HTML, JavaScript veya PHP’nin nasıl çalıştığına dair biraz bilgi, saldırıya uğramış bir sitede güvenle sorun giderme konusunda uzun bir yol kat edebilir.

8. Kodlamayı Bilmek Kontrol Sağlar

Şablonların kilitli olduğu ve birinin bir çıkmazdan çıkamadığı bir şirket veya eğitim ortamında çalışırken, nasıl kod yazılacağını bilmek, aksi takdirde acı verici web sayfaları yayınlama sürecini hızlandırabilir.

9. Sayfa Hızı İçin Optimize Edin

Google’ın PageSpeed ​​Insights’ının sunduğu sayfa hızını iyileştirme önerileri, kod yazmayı öğrendikten sonra artık şifreli olmayacak.

Bir web sitesinin tamamını sıfırdan nasıl kodlayacağınızı öğrenmek zorunda da değil.

Bir web sitesinin daha hızlı çalışmasını sağlamak için ne yapılması gerektiğini anlamak için tek gereken genel bir JavaScript , CSS ve HTML anlayışıdır.

10. Python Önemi

Python , tarama, veri analizi, doğal dil işleme (NLP) ve çok daha fazlasına kadar çok çeşitli SEO görevlerini otomatikleştirmek için kullanılabilen bir programlama dilidir .

Python ile ilgili harika şeylerden biri, çevrimiçi olarak indirilebilecek birçok Python SEO betiği olduğundan, bir aracı sıfırdan kodlamaya gerek olmayabilmesidir.

Python ile ilgili harika bir şey, ihtiyaç duyulan tüm farklı SEO görevleri için komut dosyalarının kodlanması gerekmemesidir. Bu komut dosyalarının çoğu, ilgili modülleri içeren indirilebilir Python kitaplıkları olarak mevcuttur.

Python kullanmayı öğrenen yetenekli bir SEO, mevcut becerilerini yeni seviyelere ölçeklendirebilecektir.

Nasıl Kodlanacağını Öğrenin

Kodlama yeteneği kazanmak isteğe bağlıdır ve bu bilgi olmadan yetkin bir SEO olabilir.

Kod yazabilen bir kişi, kodlamayı bilmeyen birinden mutlaka daha iyi bir arama pazarlamacısı değildir ancak kodlamayı öğrenmek, iyi bir SEO’yu daha da iyi hale getirebilir çünkü bilgi avantajlar sağlar.

Bizim değinmediğimiz fakat sizin merak ettiğiniz sorular varsa yorumlarda bize iletebilirsiniz :).

 

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak