SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Yorum Yok

SEO, ingilizce bir kavramdır ve “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır. SEO türkçede “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir.

Başta Google olmak üzere Yandex, Bing benzeri tüm arama motorlarında sorgulanan aramaların, ürünlerin, servislerin organik görünürlüğünü yükseltmek ve verimle sonuçlandırmak amacı ile web sitelerinde uygulanan optimizasyon çalışmaları olarak tarif edilmektedir.

Bu iyileştirme süreci potansiyel müşterilerin dikkat çekerek onları mevcut müşteri olarak işletmenize kazandırmayı hedefler.

SEO Nasıl Çalışır?

Google ve Bing gibi arama motorları belirli botlar kullanırlar. Bu botlar web sayfalarını tarar, siteden siteye gider, bu sayfalar hakkında bilgi toplar ve onları bir dizine koyar. Dizinin amacı sizin aradığınızı bulmanıza yardım etmektir. Kütüphanedeki çalışan görevli gibi düşünebilirsiniz.

Algoritmalar, arama sonuçlarında en verimli sonucu sunmak için yüzlerce sıralama faktörünü kullanarak dizindeki sayfaları kontrolden geçirir ve analiz eder. Yukarıda bahsettiğimiz kütüphaneci kütüphanedeki tüm kitapları okur ve size en uygun kitabın hangisi olduğuna dair bir sıralama sunar size.

SEO başarı faktörlerimiz, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için yardımcılar kabul edilebilir. Arama botları, bir web sitesinin arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak verebilecek mi tahmin eder.

SEO Faktörleri Tablomuz faktörlerin her birini SEO önem sırasına göre altı ana gruba ayırır. Örneğin içeriğin kalitesi, anahtar kelime araştırması içerik optimizasyonunun temel faktörleridir. Taranabilirlik ve site yüklenme hızı site mimarisinin faktörleridir.

Güncellenen SEO Faktörleri Tablosu, SEO’nun iyi uygulanmasından uzaklaştıran toksinlerin de listesini içermektedir. Liste, yüksek sıralamayı garanti etmeye yeterli olacak kısayollar ve püf noktalardan bahseder. Bu metotlar fark edilene kadar bir süre çalışır.

Üç temel nişin ardındaki başarılı SEO faktörlerini derinlemesine inceleyen nişler bölümümüz vardır:

 • • Yerel SEO
 • • Haber/Yayıncılık
 • • e-Ticaret

Genel SEO size en iyi uygulamalar konusunda yardımcı olurken bu nişlerin her biri için SEO’nun nüansını bilmek, yemek tarifi bloğunuzun veya online satış yaptığınız mağazanızın arama sonuçlarında başarılı olmasına yardımcı olur.

SEO Pazarlama için Neden Önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel parçasıdır. İnsanlar ürünler ve hizmetler hakkında bilgi almak için ticari amaçla her yıl 2 trilyondan fazla arama yapar. Dijital arama markalar için pazarlama kanallarının büyük yüzdesini kapsar. Arama sonuçlarında daha fazla görünür olmak ve tıklanmak rakiplerinizden daha fazla kar sahibi olmanız konusunda olumlu etkiye sahiptir.

Son yıllarda web sitelerinde kullanıcıya doğrudan bilgi verilmiyor. Kullanıcılar backlinkler aracılığı ile farklı sayfalara yönlendiriliyor ve kullanıcıyı daha uzun süre sayfada tutmak hedefleniyor. Buna uygun içerikler ve stratejiler üretilip kullanılıyor.

Ek bilgi vermek gerekirse, bilgi paneli ve zengin sonuç listeleri gibi özellikler görünürlüğünüzü arttırabilir ve kullanıcılar sizin hakkınızda daha fazla bilgi alabilir.

Kısaca SEO pazarlama ekosisteminin temelidir. Web sitenizin kullanıcılarının ne istediğini anladığınızda ve bu veriyi organik veya ücretli stratejilerle işleyip uyguladığınızda hedef kitlenizi memnun edeceksiniz.

SEO’yu Nasıl Öğrenebilirim?

SEO’yu derinlemesine öğrenebilmeniz için temel kabul edilen sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO öğelerinin yanı sıra SEO’ya zarar verebilecek toksinler gibi birçok kavramı size tanıtacağız. Sunduğumuz kaynaklar ile SEO hakkında bilgi edinip başarılı stratejinizi belirleyebileceksiniz.

Sıfırdan başlamak için hala zamanınız var. SEO’ya fırsat verip yatırımlarınızı bu strateji doğrultusunda yaparsanız ne kadar doğru bir karar almış olacaksınız bahsetmeye başlayalım.

SEO Rehberiniz

21. yüzyılda sınav tarihlerimizi, tatile gideceğimiz yerin hava durumunu, hisse senetlerimizin grafiklerini, maç skorlarını bile internetten öğreniyoruz. Arama motoru günün her saatinde beklentilerimizi karşılıyor. Doğru strateji ile web sitenizi en üst sıraya taşıyarak beklentileri siz karşılayabilirsiniz.

Web sitenize organik trafik sağlamanız için sağlam stratejiler geliştirme yolları gerekli. Aşağıdaki kılavuzda organik trafik için ihtiyacınız olan faktörleri derinlemesine açıklayacağız ve ipuçları vereceğiz.

 1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:

Sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO arama sıralamanızı etkiletebilecek faktörlerdir. Ayrıca SEO’da çok fazla kategoriye dağılmadan niş site nasıl oluşturulur ve kaçınılması gereken toksiklerden bahsedeceğiz.

 1. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:

Arama motorlarının ve hedef kitlenizin seveceği yüksek kaliteli içerikler oluşturmak için gerekli olan ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

 1. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:

Görünen ekranın arkasındaki sistem hakkında konuşalım ve sitenizin arama motorlarında kullanıcıya ulaşmasını, ulaştıktan sonra müşteri memnuniyeti nasıl sağlayacağına bakalım.

 1. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:

HTML etiketleri, başlıklar ve yapılandırılmış veriler sitenizdeki bilgileri düzenler ve arama motorlarında içeriğinizin anlaşılır olup ilk sıralarda yer almasına yardımcı olur.

 1. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:

Arama motorlarının sitenizin kullanıcılara gösterilmeye layık olup olmadığını belirlemesi için güvenilir ve etkileşimde bulunulan bir web sitenizin olması gerekir.

 1. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:

Bağlantılar neden önemli ve arama motorları neden backlinkleri sıralama için referans kabul ediyor bahsedeceğiz.

 1. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:

Konum, iletişim gibi öğeler kullanıcının gördüğü sonuçları etkileyebilecek özelliklerdir, detaylandıracağız.

 1. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:

SEO kısayollarına dikkat etmelisiniz. Bu taktikleri kullanırken yakalanmak cezayla sonuçlanır ve hatta sitenizin arama dizininden kaldırılmasına neden olabilir.

 1. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ses, görüntü, video gibi opsiyonları kullanıcılara sunmak SEO’nun temel ilkelerine dayanır. Web sitelerine fırsatlar ve katkılar sunar.

SEO HABERLERİ VE UZMAN ÖNERİLERİ

Editör kadromuz SEO konularını temel alarak trendleri sizlere aktarmak amacı ile makaleler yayınlar.

En son SEO trendleri ve uzman tavsiyeleri için SEO kanalına göz atın.

SEO Kitaplığımız

SEO’yu kapsayan ilginizi çekecek bloglarımız:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak