2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:

Yorum Yok

SEO stratejinize başlarken önceliğiniz içerik olmalıdır. İçeriğiniz kaliteli olduğunda maça galip başlarsınız. Hedef kitlenizi bilgilendirdiğiniz ve memnun ettiğiniz içerikler değerlidir. Özgün içerik oluşturduğunuzda arama motorlarının dikkatini çekersiniz ve görünürlüğünüz artar. Kaliteli ve özgün içerik sağlam bir içerik SEO’nuzun zeminini sağlam kılar, desteklenecek bir temele sahip olursunuz.

Kaliteli İçerik

Hedefe odaklanarak konu belirlenmelidir ve detaylıca incelenmelidir. Kullanıcılara empati yapın ve içeriğinizin yol haritasini bu deneyim ile düşünün, siz arama motoru kullanırken hangi içerikleri tercih ediyorsunuz gözden geçirin. Sonuç olarak farklı web siteleri için de sizler müşteri ve kullacını pozisyonundasınız. Sizi memnun etmeyen, sorunuza cevap sunmayan içerikleri okumaya devam ediyor musunuz, o sayfada kalmaya devam ediyor musunuz? Sizlerin kullanıcılarınız ve müşterileriniz de sorularına buldukları cevapların memnuniyetleri doğrultusunda web sayfanızda kalmaya devam ediyor veya veda ediyor.

Kullanıcılara sağlam, faydalı, benzersiz içerik sağlarsanız onların sayfanızda kalma sürelerini uzatarak güven ve aşinalık oluşturursunuz. Sektöre ve içerik türüne göre yüksek kaliteyi sağlayacak bazı stratejiler değişiklik gösterebilir.

Google’ın Search Quality Evaluator Guidelines makalesi yüksek kaliteli içeriğin özelliklerini 3 türe ayırır:

 • Bilgilendirici içerik doğru, kapsamlı, özgün ve profesyonel sunulmalıdır.
 • Sanatsal içerik özgün, benzersiz ve yüksek düzeyde beceri içermelidir.
 • Haber içeriği derinlemesine, iyi alıntılanmış, yalansız ve orijinal haberler içermelidir.

Konu belirlemek için seçeneklere ihtiyaç duyuyorsanız forum siteleri, Wikipedia, Google trend, bloglar size referans olabilir.

Wikipedia’ya sağlanan herhangi bir torpil söz konusu değildir. Doğru SEO stratejisi ve hedef kitleye uygun içerik ile birçok arama sonucunda ilk sırada konumlanır.

Uzun metinlerden oluşan kapsamlı makaleler arama sonucunda iyi sıralarda konumlanır.

İçeriği doğru düzen ile tamamlamak da değerlidir. Listelemek, maddelemek gibi biçimlendirmeler makaleye enerji katacaktır. Makalenin enerjisi her zaman okuyucu ve müşteri tarafından hissedilir.

SEO için birçok önemli unsur sayılabilir fakat en önemlisi özenli içeriktir. Başarılı içerik, makaleye %70 oranında olumlu etki sağlar. Hedef kitleye uygun içerik ile SEO optimize edildiğinde makalenin başarılı olamaması için hiçbir sebep yoktur.

Net bir içerik stratejisi oluşturmak ve bu stratejiye yatırım yapmak SEO başarınız için kritik öneme sahiptir. İçerik, SEO çalışmanızın temel taşıdır ve diğer tüm faktörler içerik kalitenize bağlı olarak gelişim gösterecektir.

İçeriğe verilen emek, web sitenizin organik arama motorları sonuçlarındaki (SERP) konumunda karşılığını bulacaktır ve sizi memnun edecektir.

Anahtar Kelime Seçimi

Konu belirledikten sonra SEO için önemli aşama olan anahtar kelime seçimi yapmak gerekir. İhtiyacınız olan doğru anahtar kelime sayesinde hedef kitleye organik biçimde ulaşma noktasında sizi memnun edecektir.

Emin olun anahtar kelimenize ayırdığınız vakit yüksek önem taşıyor. Karmaşıktır fakat değerlidir. Kullanıcının kullandığı dili anlamak çok önemlidir. Onların kullandığı dilden kelimeler seçerseniz kullanıcı ile sizin aranızdaki tercih edilebilirlik oranı artar.

Anahtar kelime seçiminde yardım alabileceğiniz ilk uygulama Google Keyword Planner olabilir. Bu uygulama ile seçeceğiniz anahtar kelimeyi kullanıcılar ayda kaç kez aratmış listeleyerek görebilirsiniz. Yanı sıra birçok ücretli anahtar kelime uygulaması mevcuttur.

Anahtar kelimeyi de belirledikten sonra makaleyi yazmaya başlayabilirsiniz. İçeriği kullanıcılar ve Google algoritmalarına uygun biçimde optimize etmelisiniz.

Anahtar kelimeyi bin kez kullanmak hedeflerimizi yakın kılmaz. Önemli olan anahtar kelimenin nerede kullanıldığıdır. Örneğin başlıkta, ilk paragrafta ve alt başlıklarda kullanmalısınız.

Hacmi yüksek, kuyruklu olarak tanımlanan kelimeler hedefinizi sağlamanızda yardımcı olacaktır. Örneğin “mont satın al”, “en ucuz bilgisayar” gibi kuyruklu kelimeler tercih edebilirsiniz.

Anahtar kelimenizin rekabeti ne kadar az ise getirisi bir o kadar fazladır.

SEO’yu son ana bırakmadan süreci içerik + SEO olarak ilerletmek gerekiyor. Bitmiş bir düz yazıyı SEO’ya uyumlu hale getirmeye çalışmak mantıklı bir davranış olmayacaktır.

Daha fazla bilgi için SEO Anahtar Kelime Araştırması adlı kaynağımıza göz atabilirsiniz.

Güncellik

Arama motorları güncel ve taze bilgileri sever. Bu bilgiyi, düşük kaliteli ama çok güncelleme alan, yayınlanma tarihi tazelenmiş sayfalar olarak yorumlayamayız. Zeminden tepeye çıkmayı hedefleyen SEO stratejinizde doğru de altı dolu adımlarla her bir tavsiyeyi yerine getirmelisiniz.

Geçtiğimiz sene başarı yakalamış bir içerik eğer güncellenme almaz ise zamanla sıralamasını koruyamaz olur. Güncel içerikler, üst sıralarda yerini almak üzere yükselişe geçecektir.

Empati yaparak okuyanın veya müşterinin içerikten tatmin olup olmayacağını sorgulamalıyız. Dönemin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak içeriği güncel tutmak gerekir.

Eskiyen kaliteli içeriklerinizi güncelleyebilirsiniz veya eski ve süresi dolmuş sayfaları erişimden kaldırabilirsiniz. Bu uygulama ile siteniz müşteriler tarafından daha kullanışlı hale gelecektir ve arama motorları içeriğinizin iyi durumda olduğunu analiz edecektir.

Açık Cevaplar

Kullanıcıların sorularını açıkça ve temiz bir dil ile yanıtlamak çok değerlidir. Öncelikle hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak içerik tasarlıyorsunuz. Soruları gerekli doğru yanıtlarsanız arama motorları doğrudan kullanıcıları size yönlendirecektir. Arama motoru en iyi hizmeti vermek için en besleyici içeriği kullanıcıya sunar.

Araştırmalar

Google aramalarının yarısının başka bir içeriğe tıklamadan sona erdiğini ve bunun nedenin arama motorlarının doğrudan sonuç sayfasından gerekli bilgiyi meta olarak sunması ve kullanıcıları daha kısa sürede memnun etmeye çalışması olduğunu belirtiyor.

Kullanıcının amacı bazen sadece hızlı bir yanıt almaktır.  Yanıtı sitenize tıklamadan alır Google’dan ayrılır. Örneğin şarkı sözleri aratıldığında şarkının sözleri arama motoru sayfasında görünür halde yazar. Web sitenize daha fazla trafik çekmek istiyorsanız kullanıcıların yanıtı görüntüledikten sonra tıklama olasılığı olup olmadığını ölçüp değerlendirmeniz gerekir.

seo1

Eğer sadece marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız bu size kar getirecek bir yatırım olabilir. Amacınızı iyi belirleyip stratejik adımlarınızı amacınıza uygun seçmelisiniz. Daha fazla trafik çekmek istiyorsanız kullanıcıların yanıtı gördükten sonra da içeriğinize tıklama olasılığı olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir.

Derinlik

İçeriğiniz kullanıcının sorusuna önemli, eksiksiz ve kapsamlı şekilde yanıt verecek derinlikte olmalıdır. İçerik yazılmadan önce araştırılmış ve analiz edilmiş olmalıdır. Gerçek, ilginç ve orjinal bilgiler içermelidir. İçeriğiniz diğer sayfalardaki içeriklere kıyasla daha değerli ve derin olmalıdır. Çünkü Google tam da böyle içerikleri arama sonuçlarının üst sıralarına taşır.

İşin zor kısmı içeriğinizin ne kadar kapsamlı olması gerektiğini bulmaktır. Yukarda belirttiğimiz gibi rakiplerinizden daha fazla değer sağlamak ve tıklanmak isteyeceksiniz fakat bunun anlamı daha fazla kelime etmek için rastgele kelimelerle cümleler oluşturmak değildir. “En hızlı uçak modeli nedir?” sorusunun daha basit bir cevabı varken “Neden en hızlı uçak modeli xxx’tir?”in cevabı daha kapsamlıdır. Ne kadar derin ve kapsamlı içerik üreteceğinizi sorgunuz, hedef kitlenizin tercihleri ve tatmin olma seviyesi, rakiplerinizi dikkate alarak belirleyebilirsiniz.

Multimedya

Metniniz sayfanız ve internet ortamı için temeldir fakat her zaman yeterli değildir. Daha evrensel olmak için faydalı yöntemler vardır. Ekleyeceğiniz multimedya öğeler arama sonuçlarında size görünürlük sağlayabilir. Hedef kitlenize hitap eden ve markanızı tanımlayan görsel, ses, video ve diğer formattaki öğeleri kullanmayı ihmal etmeyin.

İlgili görsellerle renkli hale gelen makaleniz daha ilgi çekici bir hal alacaktır. Eğer ürünlerinizin görsellerine ayrıntılı olarak yer verirseniz satış oranınızda artış olacaktır.

Kullanıcılara en uygun formatı belirledikten sonra multimedyayı ve içine gömdüğünüz sayfaları daha keşfedilebilir hale gelecek şekilde optimize edin. Hangi formatı kullanırsanız kullanın içeriğinizi desteklemek ve arama motorlarında ilk sırada çıkmak için yine açıklayıcı ve derin bir metniniz olmalıdır.

Makale okumaktan ziyade video izlemeyi tercih eden kullanıcılar var. Bu kullanıcılara da hizmet etmek için gömülü Youtube videoları kullanabilirsiniz. Makaleyi görsel olarak güçlendirmek için fotoğraflar, grafikler, şablonlar, ekran görüntüleri gibi materyaller ile destekleyebilirsiniz.

Büyük boyutlu görseller sayfanın yüklenme süresini uzatır ve yavaş sayfalar SEO’ya uyumlu sayılmaz. JPG, PGN, GIF uygundur. Görüntü kalitesinden kayıp yaşamadan görüntü küçültülmelidir. Görsel adınız anahtarkelime_1 şeklinde başlayarak sıralanabilir.

Bahsettiklerimiz başlıkların tamamını dikkate alarak ve kullanıcıları görsele boğmadan, aşırılıktan uzak durarak içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz.

 • Bölümlerin Tamamı:
 1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
 2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
 6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
 7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
 9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak