5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması

Yorum Yok

Arama motorlarının insanlar gibi güvenme kriteri var mıdır? Tabi ki evet.  Hem kullanıcıların hem de arama motorlarının güvenebileceği bir site kurmak için gerekli faktörler vardır. Güven unsurlarından bahsedeceğiz.

E-ticaret sitenizin olduğunu var sayalım. Müşterilerinizin sizden alışveriş yapması için kredi kartı bilgilerini size vermesi gerekiyor. Müşterilerinizle empati kurduğunuzda online alışveriş için ilk beklentiniz güvenilirlik olacaktır. Kredi kartı bilgilerinizin emin ellerde olduğundan emin olmalısınız. Müşterileriniz de sizin gibi düşünüyor. Bu sebeple hizmetinizi güven çerçevesinde sunmalısınız.

Ardından blog makalelerinizin olduğunu var sayalım. Makaleleriniz gelişi güzel yazılmış, birçok yazım hatası barındıran makaleler ise bu durum kullanıcıyı rahatsız edecektir. Makaleleri bile doğru olmayan sitenin güvenilirliğinden müşteri emin olamaz.

Kendinizi müşterinizin yerine koyarak adımlarınızı planlamalısınız. Backlinkleri çalışmayan, çokça yazım hatası olan siteleri kullanmayı tercih ediyor musunuz? Size ne kadar güvenilir geliyor bu pozisyondaki siteler?

Uzmanlık

Alanınızda yetkili veya parmakla gösterilen biri olmanız sizin uzman olduğunuz anlamına gelir. Doğru uzman ile organik arama motoru sonucu sıralamasında lider olabilirsiniz.

Google’ın içeriğinizi insanlara önermesi için içerik yazarının konunun uzmanı olduğundan ve içeriğin doğru, güvenilir bilgi içerdiğinden emin olmalı.

Google, uzmanlığı öncelikle sayfa bazında değerlendirir fakat sayfalarınızı tek tek desteklemek için site genelinde incelemeler yapar. Sayfalarınızın aldığı bağlantı türleri, nişinizdeki ve diğer web sitelerinden alınan backlinkler, kullanılan kelimeler, etkileşim ölçümleri, sitenizin aktiflik süresi gibi parametreler ile ölçümler yapılır.

Ayrıca Google en iyi sonuçlarda görüntülenen sayfaların kalite, uzmanlık, yetki ve güvenilirlik seviyesini ölçmek için yapay zekalar haricinde insanlarla da anlaşma yapar. Değerlendiriciler, sıralamaları doğrudan etkilemez fakat geri bildirimleri Google’ın arama motoru algoritmasını iyileştirmek için kullanılır.

Kullanıcının İlgisini Kaybetmemek

Yüksek kalitedeki web sayfaları kullanıcılara anlamlı etkileşimler sağlamalıdır. Bu etkileşimlerin boyutları, sayfada geçirilen süre, sayfayı hemen terk edenlerin oranı gibi parametreler ile ölçülebilir.

Arama motorları, algoritmalarında kullandıkları parametreleri açıklamakta pek de hevesli değillerdir. Yanı sıra açıkladıkları parametreleri gerçekten kullandıklarına dair net bir kanıya varamayız.

Bununla birlikte içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi SEO’nun büyük bir parçasıdır. Bu faktörlere önem vermek hedeflerinize ulaşmakta olumlu etkiye sahip olacaktır.

SEO için birçok taktik var fakat başlıca kullanıcıyı deneyimini her zaman göz önünde bulundurarak, içeriğin kalitesinden ödün vermeyerek, dahili bağlantılarınızı geliştirerek daha fazla etkileşime sahip bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bu faktörlerin ölçüldüğünü deneyimlediğimiz için  ölçümlerde algoritmaya uygun olduğunuzu kanıtlamak için verdiğimiz tavsiyeleri dikkate alarak uygulama sağlayabilirsiniz.

İtibar

İçeriklerin ve web sitelerinin gerekli ve katı kontrol ve raporlama strandartlarına bağlı kalarak itibar kazanması zaman alabilir. Bu itibar okuyucuların zihninde çok fazla önem taşır. Aynı durum arama motorları için de geçerlidir.

Arama motorlarının itibarı değerlendirmek için kullandığı kesin kurallar ve kriterler bilinmemektedir fakat olayı kişiselleştirerek yorumlayabiliriz. Hayatın içinde itibarına büyük önem verdiğiniz kişileri, kurumları, siteleri düşünebilirsiniz. Muhtemelen bu itibarı zaman içinde güvenilir ve istikrarlı bilgiler sunarak sağlamışlardır. Başkaları tarafından alanlarında uzman olarak anılırlar ve müşterileri tarafından ilgi ile karşılanırlar.

  • Bölümlerin Tamamı:
  1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
  2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
  6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
  7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
  9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak