8. Bölüm: Arama Motorunda Black Hat ve İstenmeyen Spamlar:

Yorum Yok

SEO alanına giren herkesin “siyah şapka” olarak adlandırılan toksik taktikler ile karşılaşması muhtemeldir.

Bunlar, motorların yöntemlerinin çok daha az karmaşık olduğu günlerde yüksek bir sıralamayı garanti etmek için yeterli olabilecek kısayollar veya püf noktalarıdır. (Şimdi bile işe yarayabilir, en azından siz yakalanana kadar.) Bu taktiklerden uzak durmanızı öneririz, çünkü bunları kullanmak ceza veya yasakla sonuçlanabilir.

İçiniz rahat olsun, bir arama motoruna yanlışlıkla spam göndermek zordur ve motorlar. Birinin sert bir cezayı hak edip etmediğine karar vermeden önce çeşitli sinyallere bakar. Bu yapılmaması gereken şeylerden bahsedelim sizler için.

Gizleme

Arama motoru tarayıcılarına, kullanıcılara sunduğunuzdan farklı bir şey göstermek ” gizleme ” olarak adlandırılır ve potansiyel olarak kullanıcıları alakasız veya zararlı sayfaları ziyaret etmeleri için kandırmak için kullanılabilir.

Diğer bazı Toksinlerin aksine, gizleme kazara olabilecek bir şey değildir – bu, arama sonuçlarını manipüle etmek için kasıtlı bir girişimdir ve bunu yaparken yakalanırsanız çok ağır bir ceza bekleyebilirsiniz.

Kullanıcıların görmediği, sadece arama mototu botları için hazırlanmış ve metinlerden oluşan içerikler yaratılır. Daha az kod ile sitenizin hızını da arttırmış olursunuz. Botlar sayfanın içeriğinden ve sayfa hızından memnun olur fakat arama motorunun görüntülediği içerik ile kullanıcıya sunulan içerik aynı değildir. Aksine aralarında bağlantı bile yoktur.

Anahtar Kelime ile Doldurma

Anahtar kelime sayfada ne kadar çok görünürse, arama motorlarının sayfanın sorguyla o kadar alakalı olduğunu düşüneceğini varsayabilirsiniz. Hayır. Kullanıcılar için doğal veya kullanışlı olandan daha sık anahtar kelimeler eklemek, “anahtar kelime doldurma” olarak adlandırılır. Piyasadaki en eski spam taktiklerinden biridir ve yine de sizi cezalandırabilir.

Sıralamanızı iyileştirmek için başlıklarınızda, kopyalarınızda, altbilgilerinizde – herhangi bir yerde – anahtar kelimeleri tekrar tekrar tekrarlamayın. Anahtar kelime sıklığı için sihirli bir formül yoktur ve anahtar kelime yoğunluğu bir efsanedir.

Bunun yerine, kullanıcının amacını ele almaya odaklanın. Bunun, bir anahtar kelimenin yalnızca birkaç kez mi yoksa bir düzineden fazla kez mi gerçekleştiğiyle sonuçlanıp sonuçlanmadığı, içeriğinizin kalitesinden ve kitlenize sağladığı değerden çok daha az önemlidir.

Korsanlık

Bir başkasının fikri mülkiyetini (makale, şarkı, grafik, fotoğraf, video vb.) alıp kendinize aitmiş gibi yaymak yasa dışıdır. Yine de SEO için kötü olmasının tek nedeni bu değil: kullanıcılar genellikle içeriğin orijinal kaynağını ister ve arama motorları bunu onlara sağlamak ister.

İntihal yapmak veya intihal edilmiş veya yasa dışı içeriği barındırmak, arama sonuçlarından çıkmanıza neden olabilir. Size karşı bir DMCA yayından kaldırma talebinin yapıldığından şüpheleniyorsanız Google Arama Konsolu bildirimlerinizi kontrol edin.

Şemalar

Geri bağlantı aramak SEO’nun önemli bir yönüdür, ancak para söz konusu olduğunda kurallar değişir. Bağlantı eşitliğini geçen bağlantılar için ödeme yapmak hem Google’ın hem de Bing’in yönergelerini ihlal eder ve bunu yapmak organik görünürlüğünüz için korkunç sonuçlar doğurabilir. Google tarafından cezalandırılabilir veya yasaklanabilirsiniz ve ikisi de iyi bir durum değildir. Sorunun ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, bulunduğunuz yere geri dönmeniz birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir

Açık olmak gerekirse, başka bir kuruluşun web sitesine bir geri bağlantı yerleştirmek için ödeme yapabilirsiniz (reklamlarda olduğu gibi), ancak bu bağlantılar bağlantı hakkını geçemez. Ücretli bağlantılar, rel=“nofollow” veya rel=“sponsored” bağlantı özelliği ile belirtilmelidir.

Planlar sadece bağlantı satın almakla da sınırlı değildir: Anahtar kelime yüklü metinler, bağlantı alışverişleri, blog spam’leri ve diğer yasa dışı uygulamalar ile büyük ölçekli konuk gönderme hizmetleri de arama motorlarından ceza almayla sonuçlanabilir. Bu yöntemleri kullanarak arama algoritmalarını manipüle etmeye çalıştığı için tutuklanan sayısız marka örneği var.

Sıralamanızın zaman içinde kademeli olarak yükseldiğini görmek, kısayollar alıp bir cezadan sonra geri dönmek zorunda kalmaktan çok daha iyidir.

Saklamak

Sayfalarına anahtar kelimeler yerleştiren site sahipleri de metni gizleyerek bu girişimleri engellemeye çalışabilir. Yazı tipi rengini arka planla eşleştirmek, metni ekranın dışına yerleştirmek, yazı tipi boyutunu sıfıra indirmek veya başka herhangi bir gizleme yöntemi kullanmak olsun, metni gizlemek Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’nin ihlalidir ve bir cezaya neden olabilir.

Bağlantılar, aynı zamanda, bazı site sahiplerinin bağlantı eşitliğini aktarmaya çalışırken ücretli bağlantıları görsel olarak gizlemek için yapabilecekleri şekilde, kullanıcılar tarafından görünmez hale getirilecek şekilde biçimlendirilebilir. Sebebiniz ne olursa olsun, öğeleri gizlemek, kullanıcıların yararlanabileceği bir şey değildir ve SEO’nuzu geliştirmesi pek olası değildir.

Bununla birlikte, kullanıcı onunla etkileşime girdiğinde kendini gösteren genişletilebilir içerik durumu vardır; örneğin, bir Wikipedia makalesindeki bir bağlantının üzerine fare ile gitmek daha fazla bilgiyi ortaya çıkarabilir.

Reklam Müdahalesi

Engel bir geçiş reklamı, bir reklam seli veya başka bir müdahaleci unsur olsun, ziyaretçilerin aradıklarını bulmak için çemberler arasında atlamalarını sağlamak, organik görünürlüğünüzün yanı sıra kullanıcı deneyiminize de zarar verebilir.

İyi ya da kötü, geçiş reklamları artık mobil kullanıcı deneyiminin ortak bir parçası. 2017’de Google, site sahiplerini bu tür öğeleri kötüye kullanmaktan caydırmak  için mobil müdahaleci geçiş reklamı cezasını uygulamaya koydu.

  • Bölümlerin Tamamı:
  1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
  2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
  6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
  7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
  9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak