1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri

Yorum Yok

Arama motoru SEO faktörlerini 4 ana grup altında inceleyebilir.

 • •Sayfa İçi SEO (Page-on): İçerik, Mimari, HTML
 • •Sayfa Dışı SEO (Page-off): Kullanıcı, Bağlantılar
 • •Toksinler
 • •Niş SEO

Sayfa içi SEO ve Sayfa dışı SEO gruplarının birden fazla alt grubu vardır. Bu SEO kılavuzu SEO’nun faktörlerini anlamanız için temiz bir dille size yardımcı olmak için yazılmıştır.

SEO Faktörleri Birlikte Çalışır

SEO faktörleri birbirlerine bağlı ve koordinasyon halinde mevcuttur. İyi optimize edilmiş HTML başlıkları zayıf içeriği telafi edemez. Arama motorları sayfanızı kolayca tarayamazsa, çok yüksek site hızı işinize yaramaz. Birkaç olumlu faktöre sahip olmanız başarı şansınızı arttırabilir ancak olumsuz faktörler aynı zaman diliminde bu olasılıkları kötüleştirerek şansınızı negatife doğru çekecektir.

Sayfa içi SEO

Sayfa içi arama sıralama faktörlerinin neredeyse tamamı yayıncının kontrolündedir. Aynı anda hedef kitlenize hitap edebilmeli, ihtiyaçları karşılayabilmelisiniz ve web sitenizi SEO dostu haline getirmelisiniz. Bu denge SEO için çok kritiktir.

Sayfanın veya makalenin başlığı, araştırmanın derinliği, kullanılan anahtar kelimeler gibi faktörlerin tümü belirlediğiniz hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçilmeli ve kullanılmalıdır. HTML başlıkları, bağlantı metni ve daha fazlası içeriğininiz alaka düzeyi hakkında arama motorlarına ve hedef kitlenize ipuçları verir. Site mimariniz arama motoru tarayıcılarının sitenizde gezinmesine yardımcı olmalıdır. Aynı şekilde site mimariniz kullanıcılarınızın aradıkları bilgiyi sizin web sitenizde bulmalarına yardımcı olmalıdır.

Sayfa dışı SEO

Kullanıcılar sadece sayfada ne olduğunu görürler. Arama motorları kullanıcılar gibi değildir. Sayfa dışı sıralama faktörleri web site sahibinin veya yayıncının doğrudan etkisi altında değildir. Arma motorları en uygun sonuçları kullanıcıya sunmak için sitenin backlinlerinin kalitesini, kullanıcının coğrafi konumunu ve diğer birçok faktörü göz önünde bulundurur ve değerlendirir.

Toksinler

SEO stratejisi iyi uygulandığında sadece sizin web sitenize değil, arma motorlarına da fayda sağlar. SEO, arama motorlarının kullanıcılara daha iyi arama sonuçları sağlamasına yardımcı olur. Rekabette haksız avantaj elde etmek için sıralama stratejilerini manipüle etmeyi amaçlayan SEO tekniklerini kullanmak ters tepki verebilir.

Spam gibi tehditleri toksin olarak gruplandırıyoruz. Toksinleri kullanmak kısa sürede kar sağlamak amaçlı kullanılır fakat arama motoru tarafından fark edildiğinde sayfanızın sıralama cezası almasına hatta arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına neden olabilir. Kaş yaparken göz çıkartabilirsiniz.

Niş SEO

Niş (niche) SEO, odaklanmak kelimesi ile yan yana kullanılabilir. Kategorilere dallanmadan net bir nokta belirleyerek, konuları teker teker dokumayı gerektirir. Bu mantık ile kurulan siteleri Niş site olarak adlandırırız. Belirli anahtar kelime üzerine odaklanıldığı için doğru rekabet ortamı ve belirli hedef kitle ile sıralamada zirvede yer alabilirsiniz.

 • Bölümlerin Tamamı:
 1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
 2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
 6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
 7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
 9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak