9. Bölüm: Arama Motorlarında Multimedya

Yorum Yok

Ses, görüntü, harita ve video arama teklifleri, kullanıcıların bilgileri tercih ettikleri şekilde bulmaları konusunda opsiyon sağlar.

Ortaya çıkan bu sektörler, tamamen farklı bir SEO becerileri gerektirmez. Bu kılavuzdan öğrendiğiniz temel tekniklerin çoğu, sektörler arasında uygulanabilir. Ancak, dikkate almanız gereken benzersiz özellikler ve nüanslar vardır.

Ses

Google Asistan, Siri ve Alexa gibi dijital asistanlar, mobil cihazlara, arabalara, giyilebilir cihazlara ve akıllı ev cihazlarına girdi.

Sreg Sterling, iki düşünce okulundan bahseder. Birincisi en iyi SEO uygulamaları yapmanız ve verilerinizi Google’a getirmeniz ve [yapılandırılmış verilerle] işaretlemeniz ve sonuçların icabına bakmanızdır. Yani, biri yerel bir kafe ya da dişçi ararsa ya da her neyse, her şeyi arka uçta yaptıysanız, ortaya çıkacaksınız. Diğer insanlar, ‘Öne çıkan snippet için gerçekten optimize etmeniz gerekiyor – kullanıcıların bir sorgu yazarken sorgu yazarken sorguları sesle nasıl farklı şekilde formüle edebileceğini düşünmeniz gerekiyor

Sterling, geleneksel bilgelik, dilbilgisi açısından tutarlı olmayabilecek daha yoğun bir anahtar kelime grubunun aksine, sesli sorguların daha uzun olduğu, bir soru biçiminde olduklarıdır diye ekliyor. Yani, bu konuda biraz farklı bir düşünce var ve bazı insanlar, ‘Peki, arama günlüklerinize bakın, insanların farklı medya kanallarında size sorduğu türden sorulara bakın ve bunu web sitenizde içeriğe dönüştürün. SSS’ler oluşturun, insanların soracağı ortak soruları yansıtan içerik sayfaları oluşturun ve ardından, insanlar bunları klavye veya ses aracılığıyla sorduğunda sıralamaya gireceksiniz, diyor.

Görsel

Barry Schwartz , Google arama sonuçları sayfasında görsellerin artan önemini anlatan  bir makalede, “Google, SEO’ların son birkaç aydır görsel aramaya biraz daha fazla odaklanması gerektiğini ima ediyor” dedi.

Organik listelerin üzerinde görünen bir görsel kutusu ve kullanıcıları görseli barındıran sayfaya yönlendiren görsel arama ön izlemeleri ile görsel optimizasyonu, SEO rejiminizin düzenli bir bileşeni olmalıdır.

“Orijinal görseller kullanmak, alternatif metin, görselin altında açıklayıcı olan iyi bir komşu metne sahip olmak, görselin ilgili bir sayfada ve ilgili bir sitede bulunması – tüm bunlar görsel arama için sıralama faktörlerimizdir.” –Eric Enge, Perficient.

Ayrıca, görsellerin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurun. Kullanıcıların beklediği kaliteden ödün vermeden dosya boyutunu olabildiğince küçültmeye çalışın; bu, yükleme sürelerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Resimleriniz ekranın altında da görünüyorsa , kullanıcıların içeriğinizle etkileşime geçmeden önce tüm resimlerinizin yüklenmesini beklemek zorunda kalmamaları için geç yükleme uygulamayı düşünün.

Ayrıca standart görüntüler için JPEG ve PNG, vektör grafikleri için SVG ve basit animasyonlar için GIF gibi yaygın dosya biçimlerine bağlı kalmak isteyeceksiniz, böylece arama motorları görüntülerinizi dizine ekleyebilir. Arama motorlarına daha fazla bilgi vermek için görüntüleri yapılandırılmış verilerle bile işaretleyebilirsiniz.

Konum

Çevrimiçi görünürlüğün çevrimdışı yaya trafiğini ve fiziksel lokasyonlardaki alışverişleri artırabileceğini biliyoruz. Aramada yerel görünürlük için optimizasyon her zamankinden daha önemli.

Greg Sterling, “Yerel aramanın öncelikle Google, ardından Yelp ve Facebook hakkında olduğunu söyleyebilirsiniz” diyor. “Yani, eğer misafirperverlikte, restoranlarda ya da özel bir alandaysanız, o zaman genellikle insanların bilgi bulmak için kullanacağı bir rehber sitesi veya birkaç site olacaktır – TripAdvisor bariz bir tanesidir – bilgi bulmak için.”

Google My Business platformu, özellikler eklemeye devam ediyor. Girişinizi talep etmek ve optimize etmek, Google Arama ve Haritalar’da varlığınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Yerel bir sıralama faktörü olan işletme bilgilerinizi güncelleyebilir, fotoğraf yükleyebilir ve incelemeleri yönetebilirsiniz.

Yelp’te (veya sektörünüzle en alakalı dizin sitesinde) yer almak, trafiği doğrudan kapınıza çekebilir. “Ancak, bir Google SEO perspektifinden, Yelp ve diğer dizinler üzerine inşa edilmek istemenizin nedeni, sıralamada olacaklarıdır – çoğu durumda kendi web sitenizi geçecekler ve avantajlarından yararlanacaklar. bu alan adlarının sahip olduğu yetki.”diyor Sterling.

Amazon Alexa ekosistemi içinde, Amazon birden fazla kaynaktan veri alıyor, yerel verinin başlıca kaynaklarından biri Yext’tir, ancak başka kaynakları da vardır. Yelp bir başkadır. Bunu akılda tutarak, Sterling, Alexa cihazlarında keşfedilebilir olmak için verilerinizin bir dereceye kadar Yelp’te ve Yext’te olduğundan emin olmanız gerektiğini söylüyor.

“Şimdiye kadar, Google Post’ta kullanılan içeriğin sıralama üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu bulamadık, (örneğin: “köpek ısırıkları” hakkında paylaşım yapmak, “köpek ısırığı avukatı” için daha üst sıralarda yer almanızı sağlamaz) bu yüzden odaklanmanızı öneririm Halihazırda sıraladığınız anahtar kelimelerle ilgili gönderileriniz, tıklama oranınızı artırabilir” – Joy Hawkins, Yerel Arama Forumu ve Sterling Sky Inc sahibi .

Video

Eric Enge, “Video izliyorsanız, yalnızca videonuzu Google aramada üst sıralara çıkarmak için bir şeyler yapmakla kalmaz, aynı zamanda YouTube.com gerçekten çok önemli bir arama motorudur” diyor.

Google, video sonuçlarını ana arama sonuçları sayfasında ve video sekmesinde gösterir. Google ve YouTube arasında bazı video sıralama faktörleri çakışsa da, video içeriğini optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken benzersiz noktalar vardır.

Kitleniz YouTube.com’daysa, ortalama izlenme süresi çok önemli bir sıralama faktörüdür – özellikle içeriğinizin önerilen bir video olarak gösterilmesini istiyorsanız . İzleyicilerin videolarınızı bulmasına yardımcı olmak için, araştırdığınız anahtar kelimeleri başlığınıza, açıklamanıza ve etiketlerinize eklediğinizden emin olun.

YouTube’un otomatik altyazılarına güvenmek yerine, YouTube’a içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi sağlamak için kendi çeviri yazılarınızı ekleyin ve çevirilerinizin izleyicileriniz için doğru olduğundan emin olun. Ayrıca, kitlenizde yankı uyandıran, onları tıklamaya ve görüntüleme sayınızı artırmaya ikna eden orijinal bir küçük resim oluşturmak isteyeceksiniz.

Etkileşim aynı zamanda YouTube SEO için bir değerlendirmedir, bu nedenle görüntüleyenlerinizi abone olmaya, paylaşmaya, yorum yapmaya ve videonuzu beğenmeye teşvik etmenin yaratıcı yollarını bulmak isteyeceksiniz.

Video içeriğinizin birincil amacı, kullanıcıların sizi ana Google arama sonuçları sayfası aracılığıyla keşfetmesiyse, araştırmanızı yapın ve video carousel’in, sıralamak istediğiniz sorgular için göründüğünü doğrulayın. Olmasa bile içeriğiniz yine de video sekmesinde görünebilir.

“Google’da videolar için sıralama algoritmaları şaşırtıcı bir şekilde diğer web sayfalarında olduğu gibi. Görünüşe göre aynı tür alaka düzeyi algoritmaları iş başında. Videonun olduğu sayfanın linkleri var mı? Bir düzeyde PageRank ve bu tür şeyler biriktiriyor mu?” diyor Eric Enge. “Sıralama algoritmaları farklıdır [YouTube ve Google arasında] çünkü Google’ın başarısı, sundukları sonuçlara göre kullanıcılara sundukları memnuniyet derecesine bağlıdır ve bu, pazar payını korumak veya büyütmek ve sonuçta çoğu reklam tıklaması.”

Ancak, videonuzu ilgili bir sayfaya yerleştirmekten ve ardından o sayfayı optimize etmekten daha fazlasını yapabilirsiniz: Arama motorlarına daha fazla bağlam sağlamak ve olasılıkları artırmak için doğrudan sayfaya bir konuşma metni ekleyebilir ve videoyu yapılandırılmış verilerle işaretleyebilirsiniz. videonuzun zengin bir sonuç olarak ortaya çıkmasını sağlar.

Uzunluğu ne olursa olsun, birincil hedefiniz her zaman hedef kitleniz için doğru içerik oluşturmak olmalıdır. Ancak, arama motoru algoritmaları aşırı kısa videoları desteklemeyebilir:

Search Engine Land köşe yazarı ve The Art of SEO kitabının yazarı Stephan Spencer , “Aradıkları şey, daha fazla reklam yayınlamalarına ve kullanıcıları sitede daha uzun süre tutmalarına olanak sağlayacak yüksek kaliteli, uzun biçimli içeriktir” diye yazdı. Google Güçlü Arama ve Sosyal e-Ticaret . “En az beş dakika uzunluğundaki videolar daha iyi performans gösterme eğilimindedir ve Google aramalarında daha yüksek sıralama şansına sahiptir.”

  • Bölümlerin Tamamı:
  1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
  2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
  5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
  6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
  7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
  8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
  9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak