3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:

Yorum Yok

Bu bölümde site mimarisinin SEO stratejisinden kritik bir rol aldığından bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz faktörler sitenizin ulaşılabilirliğini ve kullanılabilirliğini etkileyecektir.

İyi mimari sayesinde arama motorları ve kullanıcılar içeriğinize daha rahat erişim sağlar ve sayfanızda gezinebilirler. Sitenizi oluşturuken, geliştirirken ve değerlendirirken aşağıdaki mimari faktörleri göz önünde bulundurun.

Tarama

Arama motorları sitenizin sayfalarını okumak ve sayfaların kopyalarını aranabilir bir dizin içinde derlemek için web tarama yazılımı kullanır. Arama yapan kullanıcılar bir sorgu girdiğinde arama motoru ilgili sayfaları filtrelemek ve sıralamk için dizini tarar. Siteniz taranabilir değilse sizi dizine eklemez bu nedenle arama sonuçlarında görünmez.

Çoğu site ciddi tarama sorunlarıyla karşılaşmaz fakat yine de süreci kolaylaştırabilecek veya engelleyebilecek faktörlerin farkında olmalısınız.

Yavaş sayfa yüklenme hızları, URL hataları, kullanıcı erişim istemleri, web tarayıcılarına ve kullanıcılara farklı içerikler göstermek sitenizin arama sonuçlarında görünmesini ister istemez engelleyebilir.

URL’nin okunabilirliği, kısa ve temel olması artı puan sağlar. URL içerisinde küçük harfler, sayılar ve kısa çizgi kullanılmalıdır. Anahtar kelime URL içinde bulunmalıdır.

Taranabilirlik açısından Google artık JavaScript bağlantılarını tarayabilse bile, web siteniz için elbette gezinmeyi de içeren HTML’e bağlı kalmanız içeriğiniz için iyi olur. Bu sayede tarayıcılar tüm sayfalarınızı keşfedebilir.

Temiz, güncel HTML ve XML siteler oluşturmak arama motorlarının sitenizi daha rahat taramasını sağlayabilir. Robots.txt dosyasını kullanmak, arama motorlarına belirli URL parametrelerine sahip sayfaları taramamalarını belirtmek ve tüm bağlantılarınız düzgün çalıştığını doğrulamak tarama verimliliğinizin artmasına yardımcı olur.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, sitenizin yalnızca telefon ve tabletlerde görüntülenebildiği anlamına gelmez. Sitenizin bu cihazlara sahip olan kullanıcılar için oluşturulduğu ve bu kullanıcıların masaüstü kullanıcılarının erişebileceği her şeye erişebileceği anlamına gelir.

seo_1

Web siteniz, görüntülendiği cihaza uyum sağlamalıdır. Kaynak: Google .

Aramaların çoğu artık mobil cihazlar tarafından yapılmaktadır ve arama motorları bu eğilime yanıt vermek için mobil uyumluluğu arama sıralaması için göz önünde bulundurur. Ancak sadece mobil bir siteye sahip olmak yeterli değildir. Hatalı yönlendirmeler, yavaş yükleme hızları, uygun olmayan yazı tipi boyutları, öğelerin birbirine çok yakın olması gibi yaygın hatalardan kaçınmalısınız. Kullanıcıların içeriğe erişimini engelleyen reklamlara dikkat etmelisiniz. Bu hususların çoğu, mobil uyumluluk için gerekli olan kullanıcı deneyimlerinizi etkiler.

Ayrıca bazı yayıncılar mobil uygulama opsiyonu sunar. Kullanıcıların arama sonucunuza tıklamasını ve içeriği uygulama içerisinde görüntülemesini sağlamak için uygulamanızı indeksleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için inceleyebilirsiniz:

Site Hızı

Kullanıcılarınız ister mobilde ister masaüstünde sizi görüntülüyor olsun, her zaman sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini beklemektedir. Hız, Google sıralama faktörlerinden biri olduğu için daha hızlı sitelerin SEO avantajı olacaktır. Diğer birçok SEO faktörü gibi hız da kullanıcı deneyimi ile iç içedir. Hareketli bir siteye sahip olmak, kullanıcıların siteden hemen çıkmalarını önlemeye ve etkileşim, dönüşüm oranlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sitenizi iyileştirecek alanları belirlemek için Google PageSpeed Insights gibi araçları kullanın.

Daha fazla ve kapsamlı bilgilerle güncel kalmak için SEO: Site Hızı bölümümüze bakabilirsiniz.

HTTPS

Google, arama yapan kullanıcılara daha kaliteli güvenlik sağlamak için web sitelerini HTTPS sunucularına geçmeye zorladı. Sıralamalar da dahil olmak üzere bazı faktörler etkilendi.

2014’te Google HTTPS/SSL sitelerinin güvenliğini sağlamak için arama sıralamasında küçük bir öncelik sağlamıştı. 2018’de Chrome tarayıcısı HTTPS kullanmayan sayfaları güvenli değil olarak işeretlemeye başladı ve HTTPS’yi sitenizdeki kullanıcı deneyiminin etkin bir parçası haline getirdi.

HTTPS kullanmak kullanıcı deneyimi için önemlidir. Eğer HTTPS kullanmıyorsanız ve e-ticaret yapıyorsanız müşteriye güven vermediğiniz için müşteri kaybı ile satışı kaybederek maddi kayıp yaşayabilirsiniz.

URL

Bu önemli bir sıralama faktörü değildir fakat arama motorları ve kullanıcılar için sayfa URL’lerinizde açıklayıcı kelimeler iyi bir uygulamadır. URL’leriniz arama sonuçları sayfalarında görünür. Bu nedenle anlaşılması kolay bir URL’ye sahip olmak arama yapan kullanıcılara bağlantının diğer ucunda ne olduğu hakkında bilgi verebilir.

 • •URL’nin okunabilirliği, kısa ve temel olması artı puan sağlar.
 • •URL içerisinde küçük harfler, sayılar ve kısa çizgi kullanılmalıdır.
 • •Anahtar kelime URL içinde bulunmalıdır.
 • Bölümlerin Tamamı:
 1. Bölüm: Arama Motoru Türlerine Göre Başarı Faktörleri:
 2. Bölüm: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 3. Bölüm: Web Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 4. Bölüm: HTML ve Arama Motoru Başarı Faktörleri:
 5. Bölüm: Web Sitesinin Güvenilirliği ve Arama Sıralaması:
 6. Bölüm: Backlink’in Arama Motoru Başarı Faktörü:
 7. Bölüm: Kişiselleştime ve Arama Motoru Başarı Faktörü:
 8. Bölüm: Toksinler ve Arama Motorunda İstenmeyen Spamlar:
 9. Bölüm: Göze ve Kulağa Hitap Eden Öğeler Kullanmak:

Ben bilgisayar mühendisliği mezunu olan ve şimdi SEO Mühendisi olarak uzmanlaşan Neslihan. Eğitimim sırasında JS, HTML, CSS, PHP ve Laravel gibi dilleri öğrendim. Mühendislik becerilerimi SEO uzmanlığıyla birleştirmek benim için büyük bir tutku. Ayrıca generative yapay zeka konusunda derinlemesine ilgileniyorum ve bu alanı SEO stratejilerine entegre etmeye odaklanıyorum. Ahref, Search Console, GA4, Screamingfrog gibi güçlü SEO araçlarını ve içerik yönetim sistemlerini düzenli olarak kullanıyorum. SEO alanındaki bu tutkulu ve yetenekli çalışma tarzım, web sitelerini daha görünür hale getirmek ve çevrimiçi varlıkları geliştirmek isteyen müşterilere yardımcı olmamı sağlıyor. Kendimi sürekli olarak güncel tutuyor ve SEO alanındaki yeni gelişmeleri takip ederek başarıya ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Kurumama.com – Online Pet Shop Mağazası

kedi ve köpek malzemeleri

Uzmanlarımız

Ümit KÖSE Ümit KÖSE
Sosyal Medya Uzmanı
seo border
Mehmet Ali Köse Mehmet Ali KÖSE
Seo ve Adwords Danışmanı
seo border
Taner Selek Taner SELEK
Web Yazılım Uzmanı
seo border
Abdülkerim Bakır Abdulkerim BAKIR
Sosyal Medya Uzmanı
seo ipuçları

Facebook Sayfamız

Benzer Blog  Yazılarımız

Tüm Yazılar
Yorum Yok
 

Yorum Bırak